Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Bitcoin ve kripto paralar için belirleyici olacak 4 gelişme

Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş 6. gününe girerken Bitcoin'in kararsız hareketleri de devam ediyor. Batı'nın yaptırım hamleleri, Zelenski'nin Belarus'ta Rus heyetiyle görüşecek olması haftanın önemli gelişmelerini oluştururken, ABD Merkez Bankası başkanı Jerome Powell da bu hafta Kongre'de konuşacak. Powell'ın faiz artırımı politikasıyla ilgili açıklamalar yapmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Rusya’nın Ukrayna’yı resmen işgal etmesiyle Bitcoin’de yaşanan sert düşüş hamlesi hafta içinde toparlanırken, en büyük kripto para 39 bin 500 doları da aşmayı başarmıştı. Yatırımcılar Bitcoin’in 40 bin dolar seviyesi üzerine kalıp kalamayacağını merakla gözlemlerken, bu hafta kripto para piyasalarını etkileyebilecek çok önemli gelişmeler yaşanacak.

Ukrayna-Rusya arasında ilk görüşme

Savaşın gidişatı açısından çok önemli bir görüşme yapılacak. Hatırlanacağı üzere Ukrayna başkanı Zelenski, dün Rus heyetiyle Belarus sınırında, ön koşulsuz görüşme yapılacağını açıklamıştı. Görüşmelerin olumlu seyretmesi, savaşın sona ermesini sağlayabilir. Ancak Zelenski, görüşmelerden çok fazla beklentisi olmadığını da dile getirmişti.

Avrupa medyasından gelen haberlere göre ise, TSİ 08.30 civarında Ukrayna delegasyonu, Belarus’a vardı.

Rus medyası ise, Moskova Borsası’nın, bugün yerel saat ile 15’e kadar işlemleri açmayacağını belirtti. Konuyla ilgili yerel saat ile 13’e açıklama yapılması bekleniyor. Yaşanan gelişmeler sonrası Rus rublesi, ABD doları karşısında %41’lik değer kaybı yaşadı ve 117 birim fiyata ulaştı.

Powell konuşacak: Faiz artırımı geliyor mu?

Savaş gündeminin unutturduğu çok önemli gelişmelerden biri de ABD Merkez Bankası (Fed) başkanı Jerome Powell’ın bu hafta yapacağı Kongre konuşmaları… Powell, Çarşamba günü TSİ 18’de Temsilciler Meclisi önünde, Perşembe günü ise TSİ 19’da Senato karşısında ifade verecek ve daha sonra açıklamalarda bulunacak.

Uzmanlar, Mart ayı için Fed’in faiz artırımına kesin gözüyle bakarken, Rusya’nın Ukrayna’yı resmen işgal etmesi, faiz artırımı politikasının ertelenme ihtimalini de masaya getirmişti. Faiz artırımı kararının açıklanması durumunda, bunun 25 mi yoksa 50 baz puan mı olacağı konusu da yine uzmanlar arasında ciddi şekilde tartışılıyor.

Fed yetkilileri daha önceki açıklamalarında, pandemi dönemi sıfır faiz politikalarını Mart ayında sona erdirmek istediklerini birçok defa belirtmişlerdi. St. Louis Fed başkanı James Bullard da Şubat ayında yaptığı bir açıklamada, Fed’in bundan sonraki 3 toplantısında toplamda 100 baz puanlık bir faiz artışı yapması gerektiğini söylemişti. Ancak o dönem Ukrayna-Rusya savaşı başlamamıştı.

İsviçre’nin Lugano-Bitcoin plânı açıklanıyor

Kripto para yatırımcıları için haftanın en önemli açıklamalarından biri de İsviçre’den gelecek. Ülkenin 9. büyük şehri konumundaki Lugano’nun bir Bitcoin şehri olmasıyla ilgili Tether şirketi yöneticisi Paolo Ardoino ve Lugano belediye başkanı Michele Foletti, 3 Mart günü TSİ 18.45’te canlı yayında açıklamalarda bulunacaklar. Lugano’nun Avrupa’nın ilk Bitcoin şehri olma hedefiyle ilgili projeler bu toplantıda açıklanacak. Projeye “Plan B” adı veriliyor. Projeye AB Merkez Bankası başkanı olan ve Bitcoin karşıtlığıyla bilinen Christine Lagarde’ın ne tepki vereceği de merak konusu…

Tarım dışı istihdam verileri geliyor

Cuma günü de kripto paraları yakından ilgilendiren ABD tarım dışı istihdam verileri duyurulacak. Şubat ayında açıklanan, Ocak verileri tüm olumsuz beklentilere rağmen pozitif gelmiş +467 bin olarak açıklanmıştı. Uzmanlar Şubat ayı beklentisinin de +400 bin civarında olmasını bekliyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl