Bitcoin’deki düşüşün gerekçesi vergiler olabilir

Bitcoin fiyatının özellikle 8 bin doların altına gerilemesinin en önemli nedenlerinden biri, ABD'de vergi beyannamesi vermek için belirlenen son tarihin yaklaşması olabilir.

2017’de Bitcoin fiyatındaki patlama, birçok yeni milyoner yarattı. ABD’li kripto para yatırımcıları, kripto paralardan elde ettiği gelirler nedeniyle ABD’nin vergi dairesi Internal Revenue Service’den (IRS) devasa bir vergi faturası ile karşı karşıya kalabilir. 2018’de IRS’e vergi beyannamesinde bulunmak için son tarih 17 Nisan olarak belirlendi.

Çoğunluğunu milenyumluların oluşturduğu ABD’li kripto para yatırımcılarının da vergi beyannamesi zorunluluğu bulunuyor. Bu durumun Bitcoin fiyatının 8 bin doların altına inmesine katkıda bulunmuş olabileceği düşünülüyor.

‘Vergileri duyunca şoke oldular’

ARK Invest’in CEO’su Cathie Wood, CNBC’ye yaptığı açıklamada, özellikle daha önce hiç yatırım yapmayan genç insanların vergileri duyunca şoke olduklarını söyledi. OnlineTaxman.com’un CEO’su ve kurucusu Vincenzo Villamena ise, “Büyük bir vergi faturası ile karşı karşıyalar ve ödeme planları yapıyorlar ya da kriptoyu satıyorlar.” şeklinde konuştu.

IRS, 2014 yılında Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin para değil mülk olarak ele alınacağını açıkladı.

Gelirler, yüzde 39 oranına kadar vergilendirilebiliyor

Villamena, “Aynı yıl içinde Bitcoin aldığınızda veya sattığınızda, gerçek paraya ya da altcoin’lere dönüştürülmesinin önemi olmaksızın bu vergilendirilebilir bir olaydır.” diyor.

Bu işlemler kısa vadeli sermaye kazançları olarak değerlendiriliyor ve bunlar yüzde 39 gibi yüksek bir oranda vergilendirilebiliyor. Bir yıldan uzun bir süredir Bitcoin tutan ve daha sonra satabilecek olanlar ise yalnızca uzun vadeli bir sermaye kazancı vergisinden sorumlu oluyor. Bu da yüzde 15 ila yüzde 23.8 gibi daha düşük bir oranda vergilendiriliyor.

Bir başka sorun: Çoğu insan ne kadar vergi vermek zorunda olduğunu bilmiyor

Bu arada kripto para yatırımcıları da kendi içinde bir başka sorunla karşı karşıya. Birçok kripto para borsası müşterilerine vergi belgesi göndermediği için ne kadar vergi ödemek zorunda olduklarını bilmiyor.

Business Insider’a konuşan Node40’ın kurucusu Perry Woodin, bunun birçok yatırımcıyı etkileyen bir sorun olduğunu söyledi. Woodin, “Milyonlarca insanın farkına varmadıkları ya da miktarının nasıl öğrenileceğini bilmedikleri bir vergi borcu var.” dedi.

Öte yandan Reddit üzerinde bir yatırımcı ise konuyla ilgili şunları yazdı:

“2017 yılının Aralık ayı civarında altcoin çılgınlığına yakalandım ve yaklaşık 120 bin dolar değerindeki Bitcoin’lerin çoğunu bir sürü farklı altcoin almak için sattım. Bunu daha önce bilmiyordum fakat bu ticaret nedeniyle gelir vergisi borcum var gibi görünüyor, karşıma yaklaşık 50 bin dolar gibi bir vergi borcu çıkıyor.”

Sorun şu ki bu yatırımcının Bitcoin’lerini takas ettiği coin’ler şimdi sadece yaklaşık 30 bin dolar değerinde. Ve sadece ek 5 bin dolar kar elde edebildiğini söylüyor.

ABD’li yatırımcı, Reddit yazısında ayrıca “Hayatımı kazayla mahvettiğimi hissediyorum, çünkü vergileri bilmiyordum.” ifadelerini kullandı.

Sosyal medya bu konuda yakınan birçok yatırımcı barındırıyor. Ne yapılacağı konusunda bariz bir kafa karışıklığı var. OnlineTaxman.com’un CEO’su Villamena’nın farz ettiği gibi belki de kripto paralarını elden çıkarıyorlardır. Bu da Bitcoin fiyatı üzerinde satış baskısı yaratmış olabilir.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl

1 yorum

  1. isimsiz :) Yanıtla

    zaten devlet buna’da el atmasa olmayacak…
    eninde sonunda kurtulacağız zaten bu vergi saçmalıklarından. 🙂