Güney Kore’de Bitcoin’den alınacak vergi oranı netleşti

Güney Kore, Bitcoin ve diğer kripto paraların alım satımından alınacak vergi oranı konusunda yüzde 22'de karar kıldı. Değişiklik parlamento onayının ardından yasalaşacak.

bitcoin kore

Güney Kore hükümeti, kripto para işlemlerinden elde edilen gelirler üzerinden yüzde 22 vergilendirme yapma planlarını sonuçlandırdı.

Çarşamba günü vergi kodunu değiştiren ülkenin Ekonomi ve Maliye Bakanlığı, kripto para alım satımından yıllık 2.5 milyon wondan (yaklaşık 2 bin dolar) fazla kazananların toplamda yüzde 22’lik vergiye tabi olacağını bildirdi. Elde edilen gelir bu tutardan daha düşükse herhangi bir vergilendirme yapılmayacak.

Revize edilen vergi kodunun 1 Ekim 2021 tarihinden itibaren yürürlüğe gireceği belirtiliyor. Bunun öncesinde parlamento onayı gerekiyor. Bakanlık, 3 Eylül’den önce değişikliği Ulusal Meclis’in onayına sunacak.

Güney Kore’nin altı aydan daha uzun bir süredir kripto para gelirlerinden vergi alma planı vardı.

Güney Kore, dünya ortalamasına göre kripto para kabulünün yüksek olduğu bir ülke. Kore Wonu; dolar, avro ve yenden sonra Bitcoin ile en çok işlem gören itibari para konumunda. Aynı zamanda dünya çapında bazı büyük borsaların merkezi Güney Kore. Getirilen vergi oranının ülkenin kripto para sektörünü sekteye uğratacağından endişe ediliyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl