Bitcoin için vergi çalışmaları Güney Kore’de de hız kazandı

Ülkenin Strateji ve Finans Bakanlığı'nın Haziran ayı sonuna kadar kripto paralar için bir vergi mevzuatı yayınlayacağı bildirildi.

Son zamanlarda ülkeler, Bitcoin ve diğer kripto paralar için vergi çalışmalarını hızlandırdı. Bugün bildirdiğimiz gibi bu ülkelerden biri olan Tayland’da çalışmalar sonuca varmış ve Bitcoin’den yüzde 7 KDV’ye ek yüzde 15 de sermaye kazançları vergisi alınması kararlaştırılmıştı.

Bir başka asya ülkesi Güney Kore de bu konuda vergi çalışmalarını hızlandırdı.

Güney Koreli haber organı Fuji News Network, ülkenin Strateji ve Finans Bakanlığı’nın Haziran ayı sonuna kadar kripto paralar için bir vergi mevzuatı yayınlayacağını bildirdi.

Mevzuatın yayınlanmasının ardından herhangi bir verginin önümüzdeki yıldan itibaren uygulamada olacağı kaydedildi.

Güney Kore’de Bitcoin ve diğer kripto paralar için vergi planının duyurulması, Mart ayında gerçekleştirilen G20 toplantısının ardından gelmesiyle de dikkat çekici.

Geçtiğimiz yılın Aralık ayında Strateji ve Finans Bakanı, ülkenin yerel Bitcoin pazarı için vergilendirme yöntemleri aradığını açıklamıştı. Ocak ayında ise Güney Kore hükümeti, kripto para borsalarının yüzde 22’lik kurumlar vergisine ek yüzde 2.2 yerel gelir vergisi doğrultusunda vergilendirileceğini bildirmişti.

FNN’ye göre Güney Kore hükümeti, aynı zamanda 13 Haziran’da yapılacak yerel seçimlerin ardından da “tam ölçekli bir sanal para regülasyonu” tesis edecek.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl