İşte 350 bin kripto para yatırımcısına giden vergi mektubu

350 bin Avustralyalı kripto para yatırımcısına gönderilen mektuplar adreslere ulaşmaya başladı. O mektuplarda neler yazıyor?

mektup

2020’nin Mart ayında Avustralya Vergi Dairesi (ATO), ülkedeki en büyük kripto para vergi operasyonunu başlatmıştı. O dönem ülkede yer alan haberlerde dairenin 350 bin Avustralyalı kripto para kullanıcısına vergi uyarı mektupları göndermeyi planladığı belirtiliyordu.

İşte bu mektuplar evlere ulaşmaya başladı. Burada hedef, vergi mükelleflerine kripto para birimleriyle ilgili vergi raporlaması konusunda eğitim vermek. Benzer mektuplar ABD’de de IRS Gelir İdaresi tarafından gönderiliyor.

Gönderilen vergi mektubunda şöyle denildi:

“Kripto paralarınızı elinizden çıkarmak size bir vergi zorunluluğu getirebilir

Elimizdeki kayıtlara göre kripto varlığınızı satmış bulunuyorsunuz. Kripto paralarla mal almak ya da onları nakit paraya ya da başka kripto paralara çevirmek vergi amaçları doğrultusunda bir kazanç sayılabilir.

Kazanç ya da kayıplarınızı vergi beyanı çerçevesinde bildirdiğinizden emin olun. Vergi kayıplarınızı da bildirmeniz, ileride elde edeceğiniz kazançlardaki vergi ödemelerinizi dengelemek açısından önemlidir.

Kayıtlarınızı tutmayı unutmayın”

Burada ilginç şekilde ATO, ne kadar kripto varlık tuttuğuna bakmaksızın büyük bir kitleyi hedefliyor gibi gözüküyor. ABD’deki IRS ise genelde yüksek dolar miktarıyla ilgili konulara odaklanıyor.

Avustralya’da kripto para vergi kanununu ABD’dekine benzer şekilde çalışıyor. Kripto paralar birer varlık birimi sayıldıkları için bir kazanç elde edilmesi durumunda bu kazanç vergiye tâbi oluyor. Ayrıca, kripto para alıp satmak, onu Avustralya doları ya da bir başka itibari paraya çevirmek de elde edilecek kazanca göre vergi ödenmesi gerekliliğini tetikleyebilir.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl

1 yorum

  1. Serdar yamaner Yanıtla

    O mektuplardan biri de bana geldi hocam..
    Fazla bı içerik yok benimkinde, sadece hal hatır soruyo ve anne babanın ellerinden öperim diyo..