IRS’ten gönderilen vergi mektubu, Bitcoin yatırımcılarını tedirgin etti

ABD'nin vergi toplama kurumu olan IRS, çok sayıda yatırımcıya kripto para kazançlarının doğru şekilde beyan edilmediğine ilişkin vergi mektupları gönderdi.

ABD’de vergi toplamakla yükümlü olan İç Gelir Servisi (IRS), kripto para yatırımcılarına yaptıkları işlemlerde vergi ödeme yükümlülüklerini hatırlatan bir uyarı mektubu gönderdi.

ABD vergi toplama kurumu olan IRS, kripto para kazançlarını doğru şekilde beyan etmediğine inanılan yatırımcılara bir uyarı mektubu gönderdi. 14 Ağustos tarihli mektubun bir örneği ise kripto para yatırımcılarının ödemeleri gereken vergiyi hesaplayan yazılımı üreten CoinTracker tarafından paylaşılırken mektupta şu ifadeler kullanıldı:

“Sizin, sanal paralarla ilgili bir ya da daha fazla hesabınız olduğu bilgisine ulaştık. İçinde kripto paraların ve kripto olmayan sanal paraların da olduğu bu işlemlerin hepsini bildirmemiş olabilirsiniz.”

Mektupta kripto para yatırımcılarına, bildirilmemiş ya da eksik bildirilmiş işlemlerin kuruma aktarılmasını, aksi takdirde gelecekte cezai yaptırımlara maruz kalınabileceği bilgisi verildi.

3 tip mektup gönderildi

CoinTracker’ın vergi ve strateji yöneticisi olan Shehan Chandrasekera konuyla ilgili olarak attığı tweet’te 6171 ve 6174-A mektuplarının biraz daha bilgi verici seviyede olduğunu ve yatırımcılara ne yapmaları gerektiğini anlattığını belirtirken, 6173 sayılı mektubun ise çok daha ciddi olduğunu ve kesinlikle bir yanıt gerektirdiğini aktardı.

Reddit’te de birçok kullanıcı benzer mektupları aldıklarını belirten paylaşımlar yaparken CoinTracker ise ne kadar mektubun gönderildiği hakkında bilgilerinin olmadığını belirtti.

IRS ne talep ediyor?

IRS, ABD vergi mükelleflerinden “2020 yılı içinde herhangi bir zaman diliminde bir sanal para aldınız, sattınız, birine gönderdiniz ya da bu sanal paradan bir kâr elde ettiniz mi?” sorusuna cevap vermelerini talep ediyor. Kurum geçen sene de vergi mükelleflerine aynı soruyu sormuş ancak bu soru, yatırımcıların kendilerinin talep etmesi gereken bir formun üzerinde yazılı olarak kalmıştı. Bu formu talep etmeyen ya da ona ulaşamayan mükellefler de gerekli bilgileri bilerek ya da bilmeyerek kuruma ulaştırmamışlardı. Bu kez ise soru direkt olarak kişilere mektupla ulaştırıldı.

IRS bu bilgilere nereden ulaşıyor?

Merak edilen en önemli sorulardan bir tanesi ise IRS’in kimin, ne kadar kripto para işlem yaptığı ya da yapıp yapmadığı bilgisine nasıl ulaştığı… Konuyla ilgili olarak CoinTracker kurucu ortağı Chandan Lodha yaptığı açıklamada mektubu alanların çoğunun Coinbase borsasında işlem yapan kişiler olduğunu belirtti.

IRS’e “hukuka aykırı bilgi elde etme” davası

Kurum 2016 yılında Coinbase’e işlem yapan kullanıcıların hesap bilgilerini (işlem ve tutulan miktar) göndermesi yönünde bir mahkeme celbi göndermişti. James Harper adlı bir kullanıcı ise geçen ay bu durumla ilgili olarak IRS’e, hukuka aykırı şekilde kişisel bilgilerini elde ettiği ve anayasal haklarını çiğnediği gerekçesiyle dava açtı.

“Anonimliği kaldırmaya kalkacak kadar ileri gittiler”

Chandan Lodha ayrıca ABD hükumetinin, ülke dışındaki Bitstamp gibi borsalar ya da Chainanalysis, Coinbase Analytics ve Palantir gibi analiz yazılım şirketlerine de mahkeme celbi gönderdiğini belirterek, “Zincir üstü gizlilik coin’lerinin işlemlerini bile anonimlikten çıkaracak kadar ileri gittiler” dedi.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl