Bitcoin kârları için 350 bin Avustralyalıya vergi mektubu

Avustralya'nın verdi dairesi, 2017-2018 mali yılında kripto para alım satımı yapan yaklaşık 350 bin vatandaşa bildirim gönderiyor.

Yüz binlerce Avustralyalı yakın zamanda Vergi Dairesi’nden, kripto paralardan elde ettikleri kârları bildirmedikleri için mektup alabilir. Avustralya Vergi Dairesi ATO, 2017/2018 finans yılında kripto para alım satımı yapan 350,000 civarında Avustralya vatandaşını hedef alıyor. Mektupta bu kişilere 1 Nisan’a kadar vergi beyannamelerini düzenlemeleri, aksi halde bir denetime tâbi tutulacakları belirtilecek.

News.com.au’ya konuşan bir Vergi Dairesi sözcüsü, kripto paralardan elde ettikleri kârları belirtmek durumunda olduklarından habersiz olan kişiler için bir Veri Eşleşme Protokolü yayınladıklarını söyledi. Sözcü, “Bu protokol insanlardaki farkındalığı artırmak ve hatalarını düzeltme fırsatı vermek için yaratıldı” dedi.

Vergi Dairesi, yatırımcılara işlemleri sırasında makbuz, kripto paranın satış tarihi ve işlem sırasında Avustralya doları olarak karşılığı gibi bilgileri saklamalarını tavsiye ediyor.

H&R Block’tan Mark Chapman, müşterilerinin çoğunun uyarı e-postasını aldığını söyledi. Chapman, mektubu alanların birçoğunun gelir beyanında bulunmaları gerektiğinden haberdar olmadığını düşünüyor ancak bir kısmının da bilerek hiçbir beyanda bulunmadığını belirtiyor.

Champan konuyla ilgili olarak, “Vergi konularında ne yapması gerektiğini bilen ancak ATO’nun onları, yapılan işlemlerin ‘online’ olması ve çoğunun da Avustralya dolarıyla değil, sanal parayla yapılıyor olmasından ötürü kendilerini bulamayacağını ve parayı takip edemeyeceğini düşünenler var. Tabii ki bu durum böyle değil. Hisse alıp satıyorsanız, kazanırsanız sonunda bir kâr ödemesi yapmak zorunda olacağınızı bilirsiniz. Bitcoin ve diğer kripto paralarda bu durum aynıdır” dedi.

Bu sıkı önlemler, ATO’nun geçen sene Airbnb gibi servislerden elde edilen ek kira gelirlerinin bildirilmesi zorunluluğunu içeren mektubun gönderildiği dönemki önlemler ile benzerlikler taşıyor.

ATO o dönem, online servislerden elde edilse bile insanların kira gelirlerinden vergi ödemek zorunda olduklarını bilmeleri için bu mektubun yollandığını açıklamıştı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl