Bitcoin için büyük volatilite uyarısı: Cumaya dikkat!

Önümüzdeki günlerde bir numaralı kripto para Bitcoin için volatilite artabilir. Uzmanlara göre, vade sonu 29 Eylül 2023 olan 3 milyar dolarlık Bitcoin opsiyonu ve 1.8 milyon dolarlık Ether opsiyonu, kripto para piyasasında oynaklık yaratabilir. 29 Eylül 2023 tarihi ayrıca hem ay sonu hem de üçüncü çeyreğin sonu olması nedeniyle dikkat çekiyor.

The Block’un haberine göre, önde gelen türev borsası Deribit’in satış ve pazarlamadan sorumlu üst düzey yöneticisi Luuk Strijers, bu konuda uyaran isimlerden biri. Strijers, kripto para piyasasıyla geleneksel finans arasındaki benzerliklere dikkat çekerek opsiyonların vade sonuna, özellikle de büyük işlem hacimleri ve oynaklıklarla sonuçlanabilecek üç aylık vade sonlarına yaklaştıklarına vurgu yaptı.

Deribit yöneticisi, sözlerinin devamında “Piyasa yapıcılarının işlemleri, özellikle opsiyonların vadesinin dolmasına kadar olan sürede fiyatlarda dalgalanmanın artmasına yol açabilir. Piyasa yapıcılar, ‘hedge’ işlemlerini dayanak varlığın fiyatındaki değişikliklere göre ayarlarlar.” ifadelerini kullandı. Stijers, eylül ayındaki aylık ve üç aylık vade bitimlerinin fiyattaki etkisinin günlük ya da haftalık vade bitimlerine kıyasla daha büyük olacağının altını çizdi.

Opsiyon sözleşmeleri, alıcıya belirli bir tarihte veya daha öncesinde belirli bir fiyattan dayanak varlığı alma ya da satma hakkı veren türev araçlardır. Opsiyon sözleşmelerinin iki türü var. Alım opsiyonu (call option), bir varlığı satın alma hakkı, satım opsiyonu (put option) ise satma hakkı tanıyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl