Bitcoin zincir üstü hacmi, son 1.5 yılın rekorunu kırdı

Zincir üstü hacim rakamları son 4 aydır sürekli artan Bitcoin, ocak ayında da son dönemin en büyük seviyesine ulaştı. 1.2 trilyon dolarlık BTC zincir üzerinde hareket ederken, rakam 2022'den bu yana elde edilen en yüksek seviye oldu. Ocak ayı rakamı ayrıca 2023'ün eylül ayını da 3'e katladı.

2023 yılında aylık bazda, hacmin 1 trilyon doları geçemediği Bitcoin, aralık ayında bu gidişatı yukarı yönlü kırarken, ocakta çok daha iyi bir performans sergiledi. En büyük kripto paranın hacmi geçtiğimiz ay 1.21 trilyon dolar oldu.

ETF onayı en büyük etken

Uzmanlar, 2022’den gelen ayı piyasası etkilerinin 2023’te de yoğun şekilde devam ettiğini belirtirken, Bitcoin işlem hacminin sadece aralık ayında (2023) 1 trilyon doları geçtiğini görülüyor. Bu durumun ETF beklentileriyle geliştiği yorumu yapılırken, ETF’lerin kabul edilmesinden sonra da hacmin yine yükselmeye devam etmesi dikkat çekiyor.

Eylüle fark attı

Zincir üstü veriler son 4 ayda Bitcoin işlem hacminin sürekli arttığını gösteriyor. Eylül ayında 550 milyar dolar olan rakam, bugün ise bu rakam neredeyse 3 katına geldi. Bu seviye ayrıca 2022’nin eylül ayından bu yana görülen en yüksek seviyeyi de işaret ediyor.

Bitcoin’de uzun vadeli yatırımcıların, dolaşımdaki arzın %70’inden fazlasını soğuk cüzdanlarda tuttuğu biliniyor. Son dönemdeki (kabul edilmeden önceki) ETF ve ödül yarılanması beklentileri de bu rakamı her geçen gün yukarıya çekiyor.

Haberin yazıldığı dakikalarda Bitcoin yaklaşık 43 bin doldardan işlem görüyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl