Büyük Bitcoin vurgunu iddiasıyla tutuklanan Safiye Gökçe Y. serbest!

Bitcoin dolandırıcılığı iddiasıyla hakkında çıkarılan yakalama kararı sonrası geçtiğimiz Kasım ayında tutuklanarak cezaevine konan Safiye Gökçe Y. serbest kaldı.

Kasım ayında Aydın’da ağına düşürdüğü onlarca kişiyi Bitcoin ile elde ettiği kâr üzerinden pay dağıtma vadiyle dolandırdığı ileri sürülen Safiye Gökçe Y., 4 ay sonra serbest kaldı.

Yurt dışına çıkış yasağı konulan Y.’ye elektronik kelepçe de takıldı.

Doktordan polise ve hemşireye kadar çok sayıda meslek grubundan 40 kişiye ulaştığı iddia edilen Y.’nin mağdurlardan Bitcoin almak için para topladığı ve bu kişilere 2 yıl boyunca kâr payı ödediği belirtiliyordu. Ayrıca Y.’nin ağına düşürdüğü kişilere yeğenin MİT’te görevli olduğunu söylediği öğrenildi. Toplamda 40 kişiden 30 milyon TL’lik Bitcoin elde ettiği ifade edilen Y., “nitelikli dolandırıcılık” suçundan hakkında çıkarılan yakalama kararı sonrası, Gebze-Orhangazi-izmir Karayolu’nun Bursa gişelerinde gözaltına alınmıştı. Aydın’a getirilen Y., burada yapılan işlemler sonrası çıkarıldığı mahkemece tutuklanmıştı.

Mağdurlar isyan ediyor

Y. için verilen serbest bırakma kararına mağdurlar tepki gösteriyor. Mağdur avukatlarından Savaş Akçöltekin, savcılığın sanığın tutukluluğunun devamı konusunda talepte bulunurken Aydın 2. Sulh Ceza Hakimliği’nin adli kontrol şartının yeterli olduğu kanısına vararak elektronik kelepçeyle serbest bıraktığını söylüyor.

Mağdurlardan biri intihar etmişti

Y.’nin yakalanmasından iki hafta sonra, mağdurlardan biri olduğu öğrenilen ve Balıkesir’in Gönen ilçesinde yaşayan 3 çocuk babası Alper K.’nın intihar ettiği ortaya çıkmıştı. İddiaya göre K., Y.’ye 200 bin TL para kaptırdı ve bu nedenle bir süredir psikolojik bunalımdaydı.

Nasıl dolandırıyordu?

Y.’nin mağdur ettiği ileri sürülen isimlerden biri de üç ay boyunca onun yanında çalışan temizlikçi A.B. B., zararının 61 bin TL olduğunu ifade ederek “Beni kendisiyle kuaför arkadaşım tanıştırdı. Safiye evinde internet üzerinden kripto para işi yapıyordu. Ben de onun evini temizliyordum. Olanlara bu sayede şahit oldum. 3 veren 5 kazanıyordu. Bana da sen üç lira ver, bir ay sonra ana paranı çıkaracağız. Hatta üç ay boyunca paraya dokunmazsam daha fazlasını vereceğini söylüyordu. Ben de babamın 61 bin lirasını verdim. Başka bir arkadaşım 90 bin lira vermiş. Ana parasını çıkaranlar da var. Geçe üçte iletişime geçip paraları istedik. Herkese ‘Bütün parayı yarın hesabınıza yatıracağım.’ demişti. Gece üçten sonra ortadan kaybolmuş. Sabahına diğer mağdurlar gibi hepimiz Safiye’yi aradık ama ulaşamadık. Telefonu kapalıydı. İki aydır da ulaşamıyorduk. Yakalanmış olması bizleri sevindirdi. İnşallah paralarımızı alabiliriz.” demişti.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl