Wall Street, Bitcoin’e geliyor: 140 milyon dolarlık işlem

Wall Street'te bir Bitcoin yatırım fonunun blok ödülü yarılanması (halving) öncesinde 140 milyon dolar topladığı öğrenildi. Haber, ünlü milyarder Paul Tudor Jones'un yakın zaman önce Bitcoin satın almaya başladığını açıklamasının ardından geliyor.

wall-street

New York merkezi bir şirketin, halving öncesinde daha önceden bilinmeyen bir Bitcoin fonunda 3 akredite yatırımcının katılımıyla 140 milyon dolar topladığı ortaya çıktı.

Forbes’un SEC belgelerine dayandırdığı haberine göre, New York Dijital Yatırım Grubu’na (NYDIG) ait olan fon, NYDIG Bitcoin Getiri Artırma Fonu LP olarak adlandırıldı ve geçen hafta 5 Mayıs günü itibari ile satışlara başladı. Yani, Bitcoin’in blok ödülü yarılanmasının (halving) gerçekleşmesinden tam bir hafta önce.

NYDIG, 2018 yılında New York’ta faaliyet gösteren kripto para şirketleri için zorunlu bir lisans olan BitLincense almıştı ve fonu, D regülasyonu altındaki menkul kıymet kanunları muafiyetinde gösterdi.

Söz konusu fonla ilgili çok az şey bilindiği belirtiliyor ancak adı “Bitcoin Strateji fonu” olan eski bir NYDIG yatırım firması, New York Valisi Andrew Cuomo’nun bir dönem Siber Güvenlik Danışma Kurulu’nda yer alan ve BitLicense’i hazırlayan Ben Lawsky’yle bağları olan 15 milyar dolarlık Stone Ridge Varlık Yönetimi LLC’den danışmanlık hizmeti almıştı.

Daha önce New York eyaletinde Maliye’nin başmüfettişi olan Ben Lawsky, Stone Ridge şirketinde de Regülasyon İşleri Başkanı olarak kayıtlı gözüküyor. Mayıs 2011’de New York’ta göreve başlayan Lawsky, finansal kurumlara kestiği toplam 6 milyar dolarlık cezalarla gündeme gelmiş ve adı “Wall Street’in şerifi” lakabıyla anılmaya başlanmıştı.

Böyle bir fon NYDIG için ilk değil. Şirket, 2018 yılının Ekim ayında bir başka fon ile 31 milyon dolar topladı. Buna “Kurumsal Dijital Varlık Fonu” adı verilmişti fakat hangi dijital varlıkların dahil olduğu belirtilmemişti.

Wall Street’ten Bitcoin için birbiri ardına iyi haberler

Bitcoin fonu haberi, bir dizi pozitif gelişmenin ortasında geliyor. Wall Street Journal’daki habere göre; JP Morgan Coinbase ve Gemini kripto para borsaları için ilk banka hesaplarını açtı. Geçen hafta ise yatırım şirketi 3iQ , Toronto Borsası’nda işlem gören bir ürünü için 48 milyon dolar topladığını açıklamıştı.

Son olarak ünlü makro yatırımcı Paul Tudor Jones, yakın zaman önce Bitcoin satın almaya başladığını söylemişti. 5 milyar dolarlık bir servete sahip olduğu düşünülen Jones, Bitcoin’e varlığının neredeyse yüzde 2’sini yatırdığını açıklamıştı.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl