Wells Fargo, satış dalgasına karşı uyarıyor, Bitcoin risk altında

Hisse senetlerindeki son düşüşlerin kâr satışları nedeniyle gelmiş olabileceğini değerlendiren Wells Fargo, geri çekilmenin derinleşebileceğine dair uyarıda bulundu. Salgın vakaları artış gösterirken böyle bir geri çekilme Bitcoin'i de risk altına sokuyor.

bitcoin

Wall Street’teki iyi gidişat, ABD’deki salgın vakalarının son 2 ayın en yüksek seviyesine ulaşması ve yatırımcıların ekonomik geri dönüş konusundaki umutlarının sekteye uğramasıyla durmuş gözüküyor.

S&P 500 endeksi yüzde 2.6’lık düşüşle hafta içi kazanımlarını kaybetti, aylık ortalamada da kırmızı bölgeye girdi. Bu satışlar Avrupa borsalarında da belli gerilemelere sebep olurken New York ve New Jersey gibi eyaletlerin yüksek enfeksiyon oranlarına sahip bölgelerden gelen ziyaretçilere 14 gün karantina kuralı uygulayacak olmasının haberiyle bu düşüşler daha da arttı.

Bilindiği üzere piyasalar, salgın konusunda getirilen yasakların ABD ve Avrupa’da yavaş yavaş kaldırılmasıyla yükselişe geçmişti.

“Yeniden kapanmalar yaşanabilir”

TD Ameritrade baş stratejisti J.J. Kinahan konuyla ilgili olarak, “Bu iyi gidişatı aslında son birkaç haftada yarattık. Bakalım işe, yine bu kadar hızlı bir şekilde geri dönebilecek miyiz? Yeniden kapanmaların yaşanma ihtimali var. Ancak daha gerçekçi olursak, açılmaların gecikmesi diyelim. Bu durum ise insanların uçaklara binme ya da otellerde kalma konusundaki rahatlığına şüphe getirecektir” dedi.

Wells Fargo Yatırım Enstitüsü küresel varlık stratejisi direktörü Tracie McMillion ise dün yaşanan kayıpların, piyasanın son rallisinde ciddi kazanç elde edenlerin kâr satışları olabileceğini belirtti.

McMillion, “Endişe edilecek başka bir konu ise şu an kazanç sezonuna yaklaşıyoruz ve yaklaştıkça da yatırımcılar kazanımların yeterli olmayacağı, gidilen yolun da doğru olmadığı konularında endişeye kapılabilirler” yorumunu yaptı.

Bilindiği üzere S&P 500’ün yanında Avrupa’nın büyük piyasalarında da düşüş yaşanmıştı. Almanya’da DAX yüzde 3,4, Fransa’da CAC 40 yüzde 2,9, İngiltere’de FTSE 100 yüzde 3,1’lik düşüş gördü. Asya piyasaları ise günü daha çok pozitif kapadılar.

Bitcoin’de geri çekilme getirebilir

Avrupa ve Amerika’da düşüşlerin devamı, Bitcoin’de derin bir geri çekilme yaratabilir. En büyük kripto para, son zamanlarda hisselerle belki de hiç olmadığı kadar yakın hareket ediyor. Özellikle Mart ayında hisse senetlerinde görülen büyük çöküş sırasında Bitcoin de büyük değer kaybına uğramıştı. Nitekim piyasalardaki aşağı yönlü hareketi takiben Bitcoin bugün 8990 bandına kadar indi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl