Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Dünyanın dört bir yanından 160 kişi Bitcoin white paper’ının sesi oldu

İlk olarak 2008’de yayınlanan ve aradan 12 yıl kadar bir süre geçmesiyle dünyada yüz milyonlarca insanın artık bildiği bir kavram olan “Bitcoin white paper”ıyla ilgili çok ilginç bir projeye imza atıldı.

Şu anda isteyen herkesin birçok siteden ulaşabildiği ve okuyabildiği “white paper” sesli bir şekilde okundu ve video haline getirilerek bir başka formatta da ölümsüzleştirilmiş oldu.

White paper’ın ismine benzer şekilde sesli olduğunu göstermek için adı “Voice paper” koyulan videoda, Bitcoin’e inanan dünyanın farklı yerlerinden birçok insan 25 dakika boyunca white paper’ı okuyor.

Bulltardia isimli Bitcoin karikatür ve hikayelerinin yayınlandığı bir sitenin kurucusu olan sanatçı Dim Zayan tarafından hazırlanan video “House of WaaS” adlı iki bölümden oluşan bir projenin parçası olarak hayata geçirildi. İlk bölümde Zayan white paper’ın ne içerdiğini anlatırken ikincisinde ise bireysel Bitcoin maksimalistleri, endüstri temsilcileri ve anonim topluluk insanları white paper’ı kendilerine ayrılan cümlelerle okuyorlar.

Konuyla ilgili BTC Times’a açıklamalarda bulunan Zayan, “İlk bölümde bireysel seviyedeki yakın ilişkiye, ikinci bölümde ise topluluk içindeki büyük çeşitliliğe rağmen vârolan güçlü birlikteliğe dikkat çekmek istedim. İnsanların yaşları, statüleri ve geçmişleri ne olursa olsun, neredeyse bir dini inanç gibi insanlar birbirine destek oluyor. ‘Hiperbitcoinizasyon’un gelişmesi için gerekli olan şey, çeşitli ve güçlü bir topluluktur.” dedi.

Craig Wrihgt’ın white paper hamlesinden sonra…

Zayan’ın bu performansının zamanlaması ise gerçekten çok ilginç. Çünkü şu anda birçok sitede bulunan Bitcoin’in teknik dokümanıyla ilgili, kendisinin Nakamoto olduğunu iddia eden Craig Wright başta BitcoinCore.org ve Bitcoin.org olmak üzere birçok siteye telif haklarının kendisinde olduğunu ve white paper’ın sitelerden kaldırılması gerektiğini belirten mektuplar göndermiş ve avukatları aracılığıyla da işlem başlatmıştı. Wright, kendisinin Nakamoto olduğunu kanıtlamak için çeşitli kuruluşlara birçok dava açmış, white paper’ı kendisinin yazdığını hatta Satoshi ile bağlantılı olan hesapların anahtar kelimelerinin de kendisinde olduğunu ama bunlara ulaşamadığını söylemişti.

Zayan, projeyi bu olaylardan önce planladığını söyledi ancak “topluluğun gücünü dile getirmesi için bir fırsat yarattıkları” konusunu da kabul ediyor:

“Proje tamamen organik olarak büyüdü ve sadece birkaç gün içinde 160 Bitcoin insanı yardımda bulunmayı teklif etti. Hatta bir bekleme listesine sahip olduğumuz noktaya bile geldik”

Videonun başında, Michael Saylor ve Adam Back gibi ünlü isimler olsa da Zayan daha sonra bilerek hiçbir şekilde şöhreti olmayan isimleri kullandığını belirtti. Zayan proje editlenmesiyle ilgili, “Hard Money” belgeselinin yapımcısı Richard James ve ses desteği için de Sir Badders gibi ünlü isimlerden de destek aldı. Zayan, topluluk insanlarının yardımları sayesinde projenin sıfır maliyetle tamamlandığını söyledi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl