Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Bitcoin white paper’ında hak iddia eden Craig Wright’a cevap geldi

Bitcoin white paper'ı üzerinde hak iddia eden ve belgenin Bitcoin.org sitesinden kaldırılmasını talep eden Craig Wright'a cevap geldi: Bitcoin'in teknik incelemesini sitede tutmaya devam edeceğiz. Gözümüzün korkutulmasına ve sessizliğe mahkum edilmemize de izin vermeyeceğiz.

Uzun yıllar Bitcoin’in yaratıcısı olan Satoshi Nakamoto olduğunu iddia eden ve hala bu sözünün arkasında duran, Bitcoin SV yaratıcısı Craig Wright, en büyük kripto paranın geliştirilmesine destek veren açık kaynaklı, bağımsız bir proje olan Bitcoin.org sitesinden white paper’ın kaldırılmasını talep etmişti.

Avukatları aracılığıyla talep gönderdi

Wright, Bitcoin üzerinde de çok uzun zamandır hak iddia ederken, avukatları aracılığıyla çeşitli kurumlara Bitcoin white paper’ının sitelerinden kaldırılmasını talep eden mektuplar göndermişti. Wright’ın white paper’ın yanında, Bitcoin ismi ve Bitcoin.org’un sahipliği üzerinde de telif hakkı talep ettiği belirtiliyor.

“Talebi reddediyoruz”

Bitcoin.org’dan ise bugün yapılan açıklamayla Wright’a cevap geldi. Siteden verilen yanıtta şu ifadeler kullanıldı:

“Bitcoin teknik incelemesine ev sahipliği yapmaya devam edeceğiz. Susturulmamıza ve korkutulmamıza da izin vermeyeceğiz. Bitcoin teknik incelemesini sitesinde tutan diğer kurumlar da, bu doğru olmayan suçlamalara karşı bizi takip etmelidir. Bu iddiaların değersiz olduğuna inanıyoruz ve talep edilen şeyi reddediyoruz”

Bitcoincore.org kopyayı kaldırdı

Ancak Bitcoin’in geliştirici ekibinin web sitesi olan bitcoincore.org’un, white paper’ın kopyasını siteden kaldırdığı, referansların sildiği ve yapılan değişiklikleri de GitHub’la birleştirdiği görüldü.

Bitcoin.org ise bu değişikliklerle ilgili olarak, “Bu şekilde teslim olarak Bitcoin Core organizasyonu Bitcoin’in düşmanlarına adeta cephane taşımış, oto-sansür uygulamış ve kendi birliğini tehlikeye atmıştır” açıklamasını yaptı.

Organizasyon ayrıca, Bitcoin teknik belgesinin orijinal Bitcoin proje dosyalarına dahil olduğunu ve projenin Satoshi Nakamoto tarafından izninin alındığını ve ücretsiz MIT lisansı altında yayınlandığı bilgisini de verdi:

“Dahası Satoshi Nakamoto’nun açık bir PGP anahtarı mevcuttur. Dolayısıyla Satoshi Nakamoto olduğunu iddia eden kişiler bunu şifreleri çözerek doğrulayabilirler. Ne yazık ki Craig bunu yapamamaktadır.”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl