Willy Woo: 2018’deki Bitcoin, 2014’tekine benzemeyecek

"Bitcoin'de 2018'in sonu, 2014'e benzeyecek mi?" tartışmaları sürerken Willy Woo, öne sürdüğü bazı nedenlerle benzemeyeceğini söyledi.

Kripto para araştırmacısı ve saygın bir yatırımcı olan Willy Woo, 2018 Bitcoin düzeltmesinin, Bitcoin fiyatının yüzde 90 oranında gerilediği ve birkaç yıl boyunca düşük bir fiyat aralığında kaldığı 2014 yılına benzemeyeceğini söyledi.

Woo, 2018 yılındaki kripto para borsa pazarının dört yıl öncesinden önemli ölçüde farklı olduğunu belirtti.

Neler farklı?

2014 yılında Bitcoin, tarihin en kötü düzeltmesini yaşadı. Fiyat yüzde 90 oranında geriledi ve 2017 yılına kadar geçen birkaç yılda düşük bir fiyat aralığında kaldı. Tarihsel kanıtlara ve Bitcoin’in büyük düzeltmelerden geri dönmesinin bir ya da iki yıl kadar sürdüğü eğilimine dayanan bazı uzmanlar Bitcoin’in 2018’in sonuna kadar hızlı bir şekilde toparlanamayacağını öne sürdüler.

Woo, 2014 yılındaki Bitcoin düzeltmesinin artık faaliyeti bulunmayan ancak döneminde dünyanın en büyük Bitcoin borsası olan Mt. Gox’un iflas etmesi ile yoğunlaştığını vurguladı.

O sıralarda Mt. Gox aşırı zayıf iç yönetim sistemleri ve neredeyse hiç olmayan güvenlik önlemleriyle küresel piyasadaki BTC işlemlerinin yüzde 90’ına hakimdi. Sonuç olarak Mt. Gox 850,000 Bitcoin’in kaybolduğu bir hack saldırısı yaşadı, kripto para piyasası adeta çakıldı ve Bitcoin iki yıl kadar toparlanmak için mücadele etti.

Bununla birlikte 2018 yılı boyunca giderek artan sayıda kurumsal yatırımcı, gelişmekte olan bir varlık sınıfı olarak kripto paralara talep gösterdi. Bunun yanı sıra Coinbase ve Gemini gibi şirketler, Bitcoin’i kurumsal yatırımcılara cazip kılmak için çeşitli adımlar attı.

Daha da önemlisi New York Menkul Kıymetler Borsası, Microsoft ve Starbucks, dünya çapında kripto paraların kullanılabilirliğini ve adaptasyonunu büyütmek için Bakkt adında ortak bir girişime imza attı.

Bakkt ayrıca dijital varlıkların güvenilir fiyat oluşumunu bulmada büyük kripto para borsalarına yardımcı olacak. Uzmanlar bunun SEC tarafından onaylı bir Bitcoin ETF’si olasılığını büyük ölçüde artıracağına inanıyorlar.

Woo, 2014’te Mt Gox saldırı sırasında tüm BTC’lerin 8’de 1’inin çalındığına ve o dönem görülen Willybot manipülasyonlarına dikkat çekerek “Sistematik olarak 2018’deki Bitcoin, 2014’teki Bitcoin’den daha sağlıklı.” dedi.

Woo’nun işaret ettiği gibi 2018’deki piyasa koşulları 2014’e kıyasla temelden farklı ve lider kripto paranın eğilimini anında tersine çevirebilecek olası bir Bitcoin ETF onayı gibi birçok değişken var.

→ KOMEDİ PROGRAMI TOLGSHOW’DA TRON RÜZGARI

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl