2015’ten beri görülmedi: Son 6 ayda Bitcoin’lerin sadece 4’te 1’i hareket etti

Son altı ay içinde tüm Bitcoin'lerin yalnızca 4'te 1'i adresler arasında taşındı. Bu 2015'ten bu yana görülmemiş derecede düşük bir aktivite seviyesi.

Küresel finansal piyasalarda volatilite geri dönerken son altı ay içinde dört Bitcoin’den yalnızca biri adresler arasında hareket etti.

Coin Metrics’in derlediği verilere göre bu tüm Bitcoin’lerin yaklaşık yarısının hareket halinde olduğu 2017’nin sonlarından bu yana büyük bir değişiklik. Coin Metrics, 2015’ten beri lider kripto paranın etkinliğinin bu kadar düşük seviyede yer almadığını bildiriyor.

Cambridge merkezli Coin Metrics’in kurucu ortağı Nic Carter, “Bu durum hala bir Bitcoin resesyonunda olduğumuzu anlatıyor.” diyor.

Özellikle 2017 yılının sonlarında Bitcoin 20,000 dolar sınırına dayanırken piyasaya giren yatırımcıların çoğunun hızlı bir kâr elde etmeyi umduğu fakat fiyatlar düştükçe coin’leri elde tutmak zorunda kaldıkları düşünülüyor. Bitcoin’in yeniden fiyat artışı yaşaması durumunda birçoğunun onları satacağı varsayılıyor.

Tarihsel veriler, büyük miktarda Bitcoin’in hiç işlem görmediğini gösteriyor. Coin Metrics, tüm Bitcoin’lerin yüzde 40’a varan kısmı ya kayıp ya da soğuk depolama olarak bilinen yöntemle saklandığını tahmin ediyor. Şirket, diğer yüzde 25-35’lik kısmın yarı-likit durumda olduğunu, sadece boğa koşularında ortaya çıktığını bildiriyor. Coin Metrics, fiyat düşüşleri sırasında ise yalnızca Bitcoin’lerin yüzde 30’unun mevcut olduğunu öne sürüyor.

CoinMarketCap’ten elde edilen verilere göre günlük işlem hacmi yıl başından bu yana yüzde 80 oranında düşmüş olsa da hala yaklaşık 4 milyar dolarlık Bitcoin günlük olarak el değiştiriyor.

Da Davidson & Co.’dan kurumsal sermaye direktörü Gil Luria, “Bu bir likidite problemi olduğu anlamına gelmez. Günde 4 milyar dolar, Bitcoin’de neredeyse her yatırımcının tüm pozisyonlarını bir işlem günü içinde kapatabileceği anlamına geliyor.” diyor.

Haber: Bloomberg

→ SIFIR NOKTASINDAN BÜYÜK PATLAMAYA: BITCOIN’İN İLK 10 YILI

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl