ABD tarihinde ilk kez bir Bitcoin adresine yaptırım

ABD Hazine Bakanlığı, bireysel yaptırımlar listesine ilk kez kripto para adresi ekledi. Yaptırım listesine dahil edilen adresler, iki İranlıyla ilişkili.

ABD Hazine Bakanlığı, bireysel yaptırımlar listesine resmi olarak ilk kez kripto para adresi ekledi.

Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi (OFAC) tarafından bugün yapılan açıklamada Ali Khorashadizadeh ve Mohammad Ghorbaniyan ismindeki iki İranlının Özel Olarak Belirlenmiş Vatandaşlar Listesi’ne eklendiği bildirildi. Listenin tarihinde ilk defa bireylerle ilişkili Bitcoin adresleri de takma adları, e-posta adresleri, posta kutuları, fiziksel adresler gibi diğer tanımlayıcı bilgilerle birlikte dahil edildi.

OFAC, iki İranlının bilgisayar ve ağlarda fidye yazılımları yoluyla kazanılan Bitcoin’in İran’ın para birimi Riyal’e dönüştürülmesinde yardımcı olduklarını iddia ediyor. Ofis, milyonlarca dolarlık Bitcoin’in bu iki adreste dolaştığını fakat miktarın tamamının hack’ler ile elde edilmediğini bildirdi.

Hazine Bakanlığı yetkilisi Sigal Mandelker, “Hazine, İranlı siber aktörlerin kurbanlarından dijital fidye ödemeleri alarak kâr sağlamalarına imkan tanıyan dijital para dövizcilerini hedefliyor. İran, ABD Doları’na erişimde gittikçe zorlandığından ve çaresiz kaldığından dolayı sanal para borsalarının, eşler arası dövizcilerin ve diğer dijital para ağları sağlayıcılarının ağlarını bu yasa dışı şemalara karşı kapatması hayati önem taşıyor.” dedi.

Hazine’ye göre bu hack’ler ABD, Birleşik Krallık ve Kanada’da 2015 yılından başlayarak veri ağlarına bulaşan ‘SamSam’ olarak bilinen uluslarası bir şemanın parçasıydı.

Ofis, ABD vatandaşlarını listeye dahil edilen bu iki adrese para göndermenin yasaklandığı konusunda uyardı.

Bu arada konuyla ilgili bir yorumda bulunan Emin Gün Sirer, “Bazıları bunu endişe verici bir gelişme olarak görüyorlar ama gerçekte tek etkisinin ABD’deki borsalar için bir kara liste olacağına inanıyorum.” şeklinde konuştu.

Haber: CoinDesk

→ BITCOIN’İN DÜŞÜŞÜ STEEMIT’İ DE VURDU: PERSONELİN %70’İNDEN FAZLASI İŞTEN ÇIKARILDI

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl