1200 dolarlık yardım çekiyle Bitcoin alanlar yüzde 40 kâr etti

1200 dolarlık yardım çekleriyle Bitcoin aldıkları belirlenen bazı Amerikalılar, o günden bugüne yüzde 40 kâr sağladı.

Geçtiğimiz ay, bazı Amerikalıların devletten aldıkları 1200 dolarlık yardım çeki ile kripto para satın aldıklarını bildirmiştik. Bu, ABD merkezli kripto para borsası Coinbase’in CEO’su Brian Armstrong’un paylaştığı verilerle ortaya konmuştu. Armstrong, yaklaşık üç hafta önce 1200 dolarlık para yatırma ve alım oranındaki değişimi yayınlamıştı ve grafikte son zamanlarda normalin tam dört katı artış görünüyordu.

Bilindiği üzere, ABD hükümeti, koronavirüs nedeniyle yaşanan ekonomik sıkıntıyı hafifletmek amacıyla her bir Amerikan vatandaşına 1200 dolarlık nakit desteği sağlamıştı. Vergi beyannamesinde bulunmayan dar gelirli Amerikalılar da nakit yardımından yararlanabiliyordu. Ayrıca ebeveynler, çocuk başına ek 500 dolar alabiliyordu. Bu yardımlara talep çok büyüktü. Öyle ki bazı bankaların sunucuları yoğunluğu kaldıramamış ve çökmüştü.

1200 dolarlık çekler, 1680 dolar oldu

16 Nisan’da Bitcoin 6500 dolardan işlem görüyordu ve 1200 dolarlık alımlar da ağırlıklı olarak bu tarihte gerçekleştirildi. O günden bu yana Bitcoin fiyatındaki yüzde 40’a yakın artış dikkate alındığında 1200 dolarlık alım yapanların BTC’leri bugün 1680 dolar değerinde.

Bu arada geçen aydan bu yana bazı önde gelen altcoin’lerin performansı Bitcoin’i geride bıraktı. Örneğin 2014’ten itibaren piyasada olan Digibyte (DGB), 16 Nisan’dan beri yüzde 350 değer kazandı. Bir başka çarpıcı örnek aynı periyotta yüzde 70 artış yaşayan Stellar Lumens (XLM).

Verilen yardım parasının kripto paralara yatırılması, bu yeni varlık sınıfının değişken doğası düşünüldüğünde riskli bir karar. Şimdilik bu riskli karar, yatırımcıların lehine çalışmış olsa da olası bir düşüş çok para kaybetmelerine de yol açabilirdi.

Piyasa değeri ile en büyük kripto para Bitcoin, haberin yayına girdiği dakikalarda kripto para borsası Bitstamp’te 9040 dolardan el değiştiriyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl