Kripto para araştırma şirketinden Bitcoin’deki milyon dolarlık soruya yanıt

Kripto para araştırma şirketi Coin Metrics, Bitcoin'deki milyon dolarlık ödül yarılanmasının fiyata nasıl etki edeceği sorusuna yanıt getirdi.

2020’ye girilirken bir kez daha ısınan blok ödülü yarılanmasının fiyata etkisinin ne olacağı tartışmalarına kripto para araştırma şirketi Coin Metrics de katıldı.

Birkaç gün önce dijital varlık yöneticisi CoinShares’ın stratejilerden sorumlu üst düzey yöneticisi Meltem Demirörs, Mayıs ayında gerçekleşecek yarılanmanın fiyata herhangi bir etkisinin olmayabileceğini söylemişti.

Bununla birlikte Coin Metrics, görünüşe göre aynı fikirde değil.

Şirketin yeni bir araştırma raporunda, yarılanmanın bir tür kendini gerçekleştiren kehanet oluşturabileceğini kaydediliyor. Bununla beraber şirket, yarılanmaların nispeten kısa tarihi, kesin sonuçlar çıkarmayı zorlaştırdığını belirtiyor.

Bitcoin, 10 yılı aşkın tarihi içinde şimdiye kadar yalnızca iki blok ödülü yarılanması tecrübe ederken en büyük ikinci kripto para Ether de bu şekilde iki olay yaşadı.

İki kripto para da yarılanmalardan bir buçuk yıl sonra önemli yükselişler kaydetti. Öte yandan Litecoin için sonuçlar biraz farklı görünüyor. Aşağıdaki grafiklerde Bitcoin, Ether ve Litecoin’in yarılanmalarla birlikte fiyat hareketleri gösteriliyor.

Bitcoin fiyatı ve blok ödülü yarılanmaları, kaynak: Coin Metrics
Ether fiyatı ve enflasyonundaki düşüşler, kaynak: Coin Metrics
Litecoin ve blok ödülü yarılanmaları, kaynak: Coin Metrics

Coin Metrics, Etkin Piyasalar Hipotezi’nin (EPH) savuncularının yarılanma ile ilgili tüm bilgiler önceden bilindiğinden bu olayın yaratacağı herhangi bir potansiyel etkinin fiyata şimdiden tam olarak yansıması gerektiğini söylediğini not ediyor.

Öte yandan şirket, yarılanma konusunda oluşacak coşku ve beklentinin yatırımcıları Bitcoin’e yatırım yapmaya ikna etmede önemli bir rol oynayabileceğini ve bir tür kendini gerçekleştiren kehânet oluşturabileceğini ileri sürüyor.

Raporda, “Yarılanma ile ilgili tüm bilgiler yaygın şekilde bilinmesine karşın kanıtlar, piyasa katılımcılarının yarılanmanın fiyatlar için olumlu olduğuna dönük güçlü bir anlatıdan dolayı hâlâ kısmen yarılanma doğrultusunda hareket ettiklerini gösteriyor. Yarılanmalar ve fiyatlar arasında mantıklı bir sebep-sonuç ilişkisi olmasa bile piyasa katılımcıları, aynı şeyi yapan diğer piyasa katılımcılarından önce pozisyon almaya çalıştıkça anlatı fiyatlarda kendini gerçekleştiren bir artışa yol açabilir.” deniyor.


Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir, habere konu şahıs/şirketlerin kendi görüşleridir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Yeterli deneyim ve birikime sahip değilseniz bir danışmandan yardım almanız önerilir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Uzmancoin ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl