İngiltere’de Bitcoin türevlerine yasak hazırlığı

İngiltere'nin düzenleyici organı FCA, Bitcoin ve diğer kripto paralara dayalı türev ürünlerinin bireysel yatırımcılara satışına yasak getirmeyi görüşüyor.

İngiltere’nin düzenleyici kuruluşu Mali Tutum Otoritesi (FCA) Bitcoin türevlerinin bireylere satışının yasaklanmasını önerdi.

FCA’nın resmi internet sitesinden yapılan konuyla ilgili açıklamada, kurumun dayanak varlığı kripto para olan türev ürünlerini bireysel yatırımcılar için uygun görmediği bildirildi.

Kripto paraların çok değişken olarak nitelendiği açıklamada, ayrıca bireysel yatırımcıların kripto para türevleri ya da ETN’lerin risklerini doğru bir şekilde değerlendiremeyecekleri vurgulandı.

FCA’nın yönetim kurulu üyesi Christopher Woolard, “Çoğu tüketici, regüle edilmemiş kripto varlıklara dayalı türev ürünlerine sağlıklı bir değer biçemez. Fiyatlar son derece değişken ve küresel çapta gördüğümüz gibi kripto varlık piyasalarındaki mali suçlar, ani ve beklenmedik kayıplara yol açabilir. Bundan dolayı bu türev ürünlerin ve ETN’lerin perakende tüketicilere uygun olmadığı açık.” ifadelerini kullandı.

Önerilen yasak, ETN’lerin yanı sıra fark sözleşmeleri (CFD), opsiyonlar ve vadeli işlem sözleşmeleri gibi karmaşık finansal ürünleri de etkileyecek. Bu ürünlerin tamamının satışının tüm bireysel yatırımcılara yasaklanması görüşülüyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl