Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Bitcoin ve kripto paralar Arap dünyasında ilk yasal kabulü aldı

Kripto varlıklar alanında Arap dünyasına öncülük eden Bahreyn'de Bahreyn Merkez Bankası, dün kripto varlıklarla ilgili son yasal düzenlemeleri yayınladı.

Arap dünyasının en küçük ülkesi Bahreyn, kripto varlıkların düzenlenmesine öncülük ediyor.

Bahreyn Merkez Bankası bugün yaptığı açıklamada, kripto varlıklarla ilgili bir dizi faaliyete ilişkin son kuralları yayınladı. Bu kurallar çerçevesi, lisanslama ve yönetimden siber güvenliğe kadar çeşitli alanları kapsıyor.

Bahreyn Merkez Bankası’nda bankacılık denetimi icra direktörü olarak görev yapan Khalid Hamad’a göre, Bahreyn Merkez Bankası’nın kripto varlıklara ilişkin kurallar getirmesi, ülkenin finansal teknoloji alanı için kapsamlı kurallar geliştirerek Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da önde gelen bir finans merkezi olma hedefiyle uyuşuyor.

Bir zamanlar Arap Körfezi’nin bankacılık merkezi olan Bahreyn, hem bölge ülkeleriyle hem de diğer ülkelerle rekabet ederek eski pozisyonunu tekrar kazanmaya çalışıyor. Uluslararası Ödemeler Bankası’nın yakın zaman önceki bir araştırmasına göre, dünyadaki çoğu merkez bankası, henüz dijital paraların yararları konusunda ikna olmuş değil ve yakın zamanda herhangi bir dijital para basmayı düşünmüyor.

Bahreyn’in komşuları olan Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri, sınır ötesi ödemeleri kolaylaştırmak ve Blockchain teknolojisini daha iyi anlamak amacıyla yakın zamanda ortak bir pilot dijital para çıkarmıştı.

Bahreyn Merkez Bankası ise, halihazırda kripto para borsalarını ve Blockchain teknolojisini kullanan şirketleri içeren, kuluçka tarzı sanal bir lisans programını işletiyor. Bu program, yeni çıkan endüstrileri ve teknolojileri test etme imkanı sunuyor.

Orta Doğu’nun önde gelen kripto para borsası BitOasis’in CEO’su Ola Doudin, Bahreyn’in hamleleriyle ilgili olarak şunları söylüyor:

“Bahreyn’in hamlesi, bölgedeki kripto varlık ekosistemi için doğru yönde atılmış çok büyük bir adım.”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl