Amerikan şirketten Bitcoin madenciliğinde devasa hamle

Amerikan madencilik şirketi, Bitmain'in en yeni nesil cihazından tam 18,000 adet sipariş etti. Bu cihazlardan bazılarının tesislere konuşlandırıldığı, kalanının ise Eylül ayına kadar sevk edileceği belirtiliyor.

bitcoin

Kuzey Amerika’da faaliyet gösteren madencilik şirketi Core Scientific, Çinli madencilik cihazları üreticisi Bitmain’den yaklaşık 18,000 yeni nesil cihaz satın aldı. Bitmain’in yeni çıkardığı ve piyasada mevcut en iyi madencilik cihazlarından biri olan Antminer S19s model cihazlardan bazılarının şirketin tesislerine kurulduğu, geri kalanının ise Eylül sonuna kadar kullanımda olacağı belirtiliyor.

Forbes tarafından bildirildiğine göre, Washington merkezli şirket, dördü Kuzey Karolina ile Georgia arasında ve biri Kentucky’de bulunan beş madencilik çiftliği işletiyor. Çiftliklerin halihazırda 381 Megawatt’a kadar güç tüketebildikleri, bunun 450 Megawatt’a kadar çıkarılabileceği ifade ediliyor. Enerjinin çoğu, kömür ve doğal gaz ile karşılanıyor.

Bilindiği gibi, bugün Bitcoin madenciliğinin büyük çoğunluğu Çin’de gerçekleştiriliyor. Küresel madencilik faaliyetinin yüzde 60’ından fazlasının Çin’de yapıldığına dair araştırmalar var. Bununla beraber bu denge son dönemde Kuzey Amerika’ya doğru değişiyor gibi görünüyor. Özellikle 2019’da başlayan ve bu yıl da devam ettiği gözlemlenen eğilim, Kuzey Amerika bölgesine yoğun bir kripto para madenciliği yatırımı olduğu yönünde. Çin, ucuz iş gücü ve ucuz enerji kaynaklarıyla Bitcoin madenciliğinde ciddi bir paya sahip oldu. Öte yandan Kuzey Amerika’nın yükselmesi de istikrarlı jeopolitik ve düzenleyici çevre, uygun iklim koşulları ve birden fazla enerji kaynağına sahip olmasına bağlanıyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl