Bitcoin yatırımcıları tarihin en büyük zararını realize etti

Bitcoin Mayıs ayından bu yana sert düşüş hareketleri gösterirken Haziran ayı itibariyle de bu hareketler daha da dramatik hale geldi. 20 bin dolar seviyesine kadar inen en büyük kripto para için yeni bir analiz hazırlayan Glassnode ise, son düşüşlerin Bitcoin yatırımcılarına tarihin dolar bazındaki en büyük zararını yaşattığını belirtti.

Bitcoin Fed’in faiz artırma kararının ardından yatay bir gidişat sergileyip, 22 bin dolar seviyesinin üzerinde tutunamazken, zincir üstü veri platformu Glassnode ise Twitter hesabından paylaştığı grafiklerle son düşüşlerin tarihin en büyük zararlarına neden olduğunu belirtti.

“Dolar bazında rekor zarar: 4.23 milyar dolar”

Platform, Bitcoin yatırımcılarının geçen hafta dolar bazında tarihin en büyük zararını realize ettiğini belirterek zararının 4 milyar 200 milyon doları da geçtiğini belirtti:

“Bitcoin yatırımcıları, dolar bazında geçen hafta tarihin en büyük zararını realize ettiler. Zincir üzerindeki harcanan BTC’lere bakıldığında net kayıpların 4.23 milyar doları aştığı görülüyor. Bu satışlar, 2021 yılındaki tüm satışları gölgede bırakmasının yanında Mart 2020 çöküşünün de 3 katından fazla bir miktarı temsil ediyor.”

“Uzun vadeli yatırımcılar bile büyük kayıplar verdi”

Glassnode kısa vadeli yatırımcıların zararlarının yanında uzun vadeli Bitcoin hodler’larının dâhi ciddi zararları realize ettiğini ifade etti:

“Kısa vadeli yatırımcı grubu Bitcoin piyasa değerinin %0.01’i kadar günlük zarar etti. Bu tür zararlar önemli olsa da, kısa vadeli yatırımcıların zararı son 5 yıldaki satışlar kadar büyük olmadı. Ancak uzun vadeli yatırımcıların da büyük zararlar realize ettikleri görülüyor. Günlük zarar miktarı, Bitcoin piyasa değerinin %0.007’sine denk geliyor. Bu rakamlar satışların, neredeyse Mart 2020 satışları kadar büyük olduğunu gösteriyor. Ayrıca satışlar uzun vadeli yatırımcıların 2021-22 döngüsü içindeki ilk “teslim oluşlarını” ifade ediyor.”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl