Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Bu Bitcoin yatırımcısı, dün basit bir hatayla tam 1400 BTC kaybetti

Popüler kripto para cüzdanı Electrum'un eski bir versiyonunu indiren ve uygulamada görünen sahte güncelleme mesajıyla uygulamasını güncelleyen bir Bitcoin yatırımcısı, dün 1400 BTC kaybetti. Bu BTC'lerin değeri, mevcut fiyatlarla 16 milyon dolar ediyor.

Bir Bitcoin yatırımcısı, 2017’den beri erişemediğini söylediği bir cüzdanda bulunan 1400 BTC’sini kaybettiğini açıkladı. Olayın merkezinde popüler kripto para cüzdanı Electrum ve Electrum kullanıcılarını hedefleyen hacker’lar vardı.

Yatırımcı, GitHub’a yazdığı mesajda, Electrum cüzdanının eski bir versiyonunu “aptallık ederek” kurduğunu, cüzdanı kurduktan sonra yaklaşık 1 BTC transfer etmek istediğini fakat açılır pencerede görünen mesaj nedeniyle işleme devam edemediğini söyledi.

Mesajda para transferinden önce güvenlik için uygulamanın güncellenmesi gerektiği yazıyordu fakat bu bir tuzaktı. Cüzdanı güncelleyen yatırımcının tüm Bitcoin’leri hacker adresine aktarıldı.

Sistem böyle işliyor

Yazılım mühendisi Ben Kaufman, Bitcoin’lerin Electrum’dan nasıl çalıştığı ve hacker’ların nasıl bir tezgah kurduğunu anlattı.

Bun göre, Electrum cüzdanı, blok zincirine varsayılan olarak genel Electrum sunucuları listesinden seçilen bir sunucu aracılığıyla bağlanabiliyor. Herkes böyle bir sunucuyu çalıştırabiliyor ve bazı kullanıcılar ona rastgele bağlanıyor. Electrum’da bir işlem yayınlanırken ağa yayılması için bağlı olunan Electrum sunucusuna gönderiliyor. Sunucunun işlemi kendi bellek havuzuna eklemeye çalışması ve bunu diğer Bitcoin node’larına da yayması gerekiyor. İşlemin geçersiz olması halinde kullanıcının bağlı bulunduğu Electrum sunucusu, kullanıcının Electrum istemcisinde bir hata penceresiyle bir hata mesajı döndürebiliyor. Electrum’un v3.3.3’ten önceki sürümleri, hata mesajının serbest metin olmasına izin veriyordu. Bu, Electrum sunucusunun istediği herhangi bir mesajı döndürebileceği ve kullanıcının istemcisinde bir hata mesajı olarak açılmasını sağlayabileceği anlamına geliyordu.

İlginizi Çekebilir | Brezilyalı ünlü sporcu, 2015’te aldığı Bitcoin’leri böyle kaybetti

Kaufman’a göre saldırganlar, herkesin istemcilerin otomatik olarak bağlanacağı bir Electrum sunucusu çalıştırabileceği gerçeğiyle beraber işte bu serbest metin özelliğinden faydalandı. Halka açık bir Electrum sunucusu kuran saldırganlar, bu kullanıcının işlemini olması gerektiği şekilde yaymak yerine uygulamasını güncellemeleri için bir oltalama (phishing) sitesine yönlendiren kötü niyetli bir hata mesajı döndürdüler. Kaufman’a göre, hata mesajı, uygulama içinde görüntülendiğinden geçerli bir hata mesajı gibi görünüyor ve bu sayede saldırganların kullanıcıları kandırması daha kolay oluyor. Yazılım mühendisi, “Kendi node’unuzu kullanmak her zaman en iyisidir ve Electrum’u kullanırken doğrudan kendinizin çalıştırdığı Electrum sunucusunu çalıştırın ve ona bağlanın.” diyor.

Bu tür bir saldırıdan etkilenmemek için indirilen yazılımı ve indirilen kaynağı uygun şekilde doğrulamak gerekiyor.

Binance CEO’sundan uyarı

Konuyla ilgili bir açıklama da Binance CEO’su Changpeng Zhao’dan geldi. Zhao, “Bu Electrum güncellemesine dikkat edin. Bu arkadaş 1400 BTC kaybetti ve para kaybeden çok sayıda kişi daha var.” ifadelerini kullandı. Binance CEO’su ayrıca adresi kara listeye aldıklarını söyledi. Bu, BTC’lerin bir Binance hesabına yatırılması durumunda hesabın derhal dondurulacağı anlamına geliyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl

1 yorum

  1. Abdul Cevapla

    Bu duruma çok üzüldüm. Arkadaş servet kaybetti ayrıca 1 BTC üretmek için ilk başta 1 Yıla kadar beklemen herekir küçük bir miktar yatırımla ama adamın 1440 BTC kaybetmesi bilemiyorum. ??