Bitcoin yatırımcısı, 3000 dolarlık BTC’yi nasıl “aptalca” kaybettiğini anlattı

Bitcoin yatırımcılarından biri, tuzağa düşürülerek 3000 dolar değerindeki BTC'sini nasıl kaptırdığını anlattı.

Bir kripto para dolandırıcılığına kurban giden Bitcoin yatırımcısı, Reddit‘te 3000 dolar değerindeki 0.4 BTC’yi nasıl -kendi ifadesi ile- aptalca kaybettiğini anlattı.

Hâlâ yaygın olan ve her geçen gün farklı taktiklerin denendiği Twitter’da dolandırıcıların tuzağına düşen yatırımcı, “Twitter’da geziniyordum ve Elon Musk’ın ‘Yeni yıl kripto parti çekilişi’ hakkında bir gönderi paylaştığını gördüm. Tweet’te yazan web sitesine girdim, Elon Musk gerçekten kripto para veriyor gibiydi ve tek yapmanız gereken cüzdan adresinizi doğrulamak için biraz kripto para göndermekti. Gönderdiklerinizin iki kat fazlasını geri göndereceklerdi. O anda her şey bana meşruymuş gibi göründü ve bu sınırlı bir süre için geçerliydi, bu yüzden aptalca ve telaş içinde Coinbase hesabıma koştum ve orada yazan adrese 3000 dolar değerinde 0.4 BTC gönderdim.” diyor.

İlk etapta basit bir dolandırıcılıkmış gibi görünüyor fakat işin aslı biraz daha karışık. Yukarıdaki ekran görüntüsünden de görülebileceği üzere, söz konusu olayda Donald Trump değil, Donald Trump’a yanıt veren bir Twitter hesabı taklit ediliyor. Musk’ın Twitter hesabından alınmış gibi gösterilen ekran görüntüsündeki internet sitesine gidildiğinde ise ziyaretçileri sözde Elon Musk’a ait bir Medium hesabındaki gönderi karşılıyor. Bu Medium gönderisinin altındaki yorumlarda ise gerçekçiliği artırmak için “Crypto Rand” gibi kripto para alanında tanınan isimlerin sözde yorumlarına yer verilmiş. Dahası, sahte ETH ve BTC hediye kampanyasının anlatıldığı bu Elon Musk gönderisinin 1471 alkış aldığı gösteriliyor. Gönderi üzerinden kullanıcılar, ETH dağıtıldığı iddia edilen https://muskfun.info/eth/, BTC dağıtıldığı iddia edilen https://muskfun.info/btc/ ve XRP dağıtıldığı iddia edilen https://muskfun.info/xrp/ adreslerine yönlendiriliyorlar.

https://muskfun.info/btc/ adresinden bir ekran görüntüsü

Sitelerde BTC, ETH veya XRP göndermek için listelenen cüzdan adresleri de sık sık yenisiyle değiştiriliyor. Bu cüzdanlardan bazılarında yukarıda anlatılan yönlemle 10 BTC’ye kadar fon biriktiği belirlendi.

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl