bitcoin yatırımı nasıl yapılır

Bitcoin’e nasıl yatırım yapılır?

Bitcoin yatırımı nasıl yapılır? Geçtiğimiz bir yıl içerisinde, yatırımcısını en çok sevindiren, yatırım araçlarından birisi büyük ihtimalle Bitcoin olabilir.

Bitcoin’in 13 Mart 2020’den itibaren çizdiği grafiğe baktığımızda ise, yüzde 1600’den fazla bir yükseliş görüyoruz. Yani 13 Mart 2020 tarihinde on bin USD değerinde Bitcoin almış olsaydınız, Bitcoin’in zirve yaptığı tarihte yüz altmış bin USD değerinde bir kazancınız olacaktı.

Ancak bunların hepsi sonuç olarak bir varsayımdan öteye gitmiyor. Elbette Bitcoin bu kadar değer kazanırken, Bitcoin’in popülaritesinin artmaması da düşünülemezdi. Bu sebepten ötürü de birçok kişi nasıl Bitcoin sahibi olabileceğini merak ediyor ve Bitcoin’e yatırım nasıl yapılır gibi soruların cevabını arıyor.

Eğer siz de Bitcoin yatırımı nasıl yapılır, hangi adımları izlemeliyim diyorsanız sizler için adım adım Bitcoin’e nasıl yatırım yapılır anlatacağız.

Bitcoin yatırımı yaparken bilinmesi gerekenler

Bitcoin yatırımı yaparken ya da kripto para alıp satarken bilmeniz gereken bazı noktalar bulunuyor. Burda bilmenizin iyi olacağını düşündüğümüz ilk nokta, kripto para piyasasının, klasik piyasalardan veya hisse senedi piyasalarından daha oynak olmasıdır.

Yani kripto para piyasalarında yüksek oynaklıktan bahsedilmektedir. Yatırımcılar, bir günde paralarını ikiye katlayabilirken, birkaç gün içinde sahip olduklarını da kaybedebilirler. Bu göz önüne almanız gereken ilk durumdur.

Kripto para piyasasındaki yüksek kazançlardan ziyade, yüksek kayıpları da düşündükten sonra bilmeniz gereken bir sonraki nokta ise bilinli bir yatırımcı olmaktır.

Peki nasıl? Bildiğiniz gibi kripto para piyasası artık trilyon dolarlık bir piyasa. Hatta multi trilyon dolarlık bir piyasa demek daha doğru olur. Çünkü kripto para piyasasının toplam değeri, 2 trilyon 300 milyar dolar ile zirve yaptı.

Böylesine büyük bir piyasada yatırım yaparken, teknik analizin de temel kısımlarını bilmeniz sizin için iyi olacaktır. Destek nedir, direnç nedir, bir yatırım aracı nerede alınır, nerede satılır gibi sorulara cevap vermek için bunları bilmenizde yarar var.

Çünkü piyasaya yeni girenler, Bitcoin’i bir oyun olarak görüp, herkesin çok fazla kazandığını düşünerek, ellerindeki varlıklardan da oluyorlar. Bu sebepten ötürü, iyi bir yatırımcı olmak istiyorsanız temel analiz ve teknik analizi iyice bilmeniz, kripto paraların nasıl çalıştığını anlamanız ilk adımda çok iyi olacaktır.

Yukarıda birçok sorudan bahsettik, destek ve direnç nedir diyerek. Bu soruları uzatmak mümkün, trend çizgisi nedir, short ve long işlemler nedir gibi birçok terim de piyasada mevcut.

Eğer iyi bir trader olmak istiyorsanız price action gibi konuları takip etmeniz ve kendinizi geliştirmeniz çok önemli diyebiliriz. Emin olun piyasada yüz binlerce dolar kazanan insanlar insanlar bu kazançları şans ile kazanmıyor.

Teknik analize, temel analize, price action gibi konulara yıllarını veriyor. Yani iyi bir trader ve yatırımcı olmak çok kolay değil. Gereken emek verildiği, gereken özen gösterildiği zaman imkansız bir şey de değil. Bu cümleler sadece bizim tarafımızdan değil birçok uzman tarafından da söylenilen sözler.

Bitcoin yatırımı nasıl yapılır yazımızda ilk başlığı tamamladık. Şimdi, Bitcoin’i nereden alabilirsiniz, USDT nedir, Bitcoin nasıl alınır ve satılır, Bitcoin iyi bir yatırım mı gibi soruları yanıtlayacağız.

Kripto para borsası ve bitcoin borsası nedir?

Bitcoin borsası nedir? Bitcoin borsası, Bitcoin ve diğer kripto paraların alım ve satımına olanak sağlayan platformlardır diyebiliriz. Aslında bu oluşumlara sadece Bitcoin borsası demek doğru bir yaklaşım olmayacaktır.

Çünkü bu platformlarda sadece Bitcoin değil, diğer kripto paralar da satılmaktadır. Bitcoin haricindeki kripto paraların tümüne ise altcoin denmektedir. Altcoin kelimesinin tam hali alternative coin’dir. Yani Bitcoin’e alternatif kripto para birimleri olarak açıklanabilir.

Bitcoin borsası dediğimiz oluşumları, genel olarak kripto para borsası olarak adlandırabiliriz. Peki bu borsalar arasında nasıl seçim yapabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken noktalar neler?

  • İşlem Hacmi

Önem vermeniz gereken ilk noktanın işlem hacmi olduğunu söyleyebiliriz. Peki işlem hacmi nedir? İşlem hacmi; bir borsada, ister hisse senedi piyasaları olsun ister kripto para piyasasında yapılan alım satımların meydana getirdiği parasal değerin toplamıdır.

Mesela 1 BTC sahibisiniz ve bunu 10.000 dolar üzerinden satmak istediniz. Fakat o da ne! Borsada sattığınız Bitcoin’i 10.000 dolardan alacak kimse yok. Yani borsada hacim yok, sizin sattığınızı alacak kimse bulamazsanız, istediğiniz fiyattan satamazsınız. Sonuç olarak bu önemli bir nokta.

  • Kripto Para Birimi Sayısı

Bitcoin borsası ama, sadece Bitcoin almak istemeyebilirsiniz. Genel olarak baktığımızda kripto para piyasasında fırsatların bitmediğini söyleyebiliriz. Bir kripto para düşerken diğeri yükselebiliyor. BTC düştü, ETH yükseldi. Ethereum almak istediniz bu da olabilir Sonuçta yüzlerce kripto para birimi yer alıyor.

  • Borsayı Kullanan Üye Sayısı

Borsayı kullanan kişi sayısı da yine önemli bir noktadır. Daha önce de bahsettiğimiz gibi piyasada yüzlerce borsa bulunuyor ancak milyonlarca üyeye sahip olan borsa sayısı çok az. Dünyada en çok kullanılan ve güvenilen borsalar arasında Binance ve Coinbase bulunuyor. Hatta Coinbase, kripto para piyasasında en çok itibar gören oluşumlardan birisi. Her kripto para birimini kolay kolay listelemiyorlar.

USDT nedir?

Daha önce Bitcoin almayı denediyseniz, sosyal medyada gördüyseniz ya da grafikler karşınıza çıktıysa USDT ifadesini görmüş olabilirsiniz. Peki USDT nedir? USDT’yi basit bir şekilde açıklamak gerekirse Amerikan Doları’nın kripto para birimi haline getirilmiş şeklidir.

Yani 1 USDT, 1 USD’ye eşittir ve birçok kripto para borsasında USD yerine USDT kullanılmaktadır. USDT hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak için USDT nedir yazımızı okuyabilirsiniz.

İşlem çifti nedir

Değinmek istediğimiz bir diğer konu da işlem çifti meselesi. İşlem çifti nedir diyorsanız, BTC/USDT, BTC/ETH, ETH/USDT gibi örnekleri verebiliriz. Yani USDT verip Bitcoin alıyorsunuz, ya da USDT verip ETH alıyorsunuz. Bunlara genel olarak işlem çifti deniyor.

Yani BTC sahibi olmak istiyorsanız, USDT vermek gibi bir durum söz konusu değil. İsterseniz ETH kullanabilirsiniz, isterseniz XRP kullanabilirsiniz. Bu sizin işlem stratejinize bağlı olarak değişebilir.

Bitcoin nasıl alınır ve nasıl satılır?

Bitcoin yatırımı nasıl yapılır sorusunun son maddesinde de Bitcoin’i nasıl alıp satabileceğinizi yanıtlayacağız. Öncelikle Bitcoin almak için bir kripto para borsasına kayıt olmalısınız. Bu borsa BtcTurk, Paribu, Binance gibi iyi hizmet veren borsalar olabilir.

Bu borsalardan birisine kayıt olduktan sonra hesabınıza bakiye yükleyerek işlem yapabilirsiniz. Bitcoin hesap açma yazımız yardımıyla Binance hesabının nasıl açıldığını görebilirsiniz.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl