Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Goldman Sachs: Bitcoin, yeni altın ve daha iyi bir güvenli limandır

96 milyar dolarlık yatırım bankası olan Goldman Sachs, Bitcoin'in küresel finans piyasasındaki birincil değer deposu olarak yeni altın olduğuna inanıyor.

CCN’in aktardığına göre 96 milyar dolarlık yatırım bankası olan Goldman Sachs, Bitcoin‘in küresel finans piyasasındaki birincil değer deposu olarak yeni altın olduğuna inanıyor.

Goldman Sachs analisti Zach Pandl, banka müşterilerine gönderilen bir raporda, düzenlenmiş parasal sistemlerin ve mevcut bankacılık altyapılarından kaynaklı artan memnuniyetsizliğin Bitcoin talebindeki hızlı artışı tetiklediğini yazdı.

Pandl, bunun yanı sıra kripto paranın olgunlaşması ve önemli bir varlık sınıfına dönüşmesi sürdükçe, uzun vadede, Bitcoin gibi dijital para birimlerinin düşük getiri sağlayacağına ancak altın ve diğer güvenli cennet varlıkları gibi yüksek bir istikrar göstereceğine dikkat çekti.

Pandl, şöyle yazdı:

“Kısa süre önceki yüksek getirilerine rağmen, para olarak, kripto para birimlerinin uzun vadede beklenen getirisinin düşük olması gerektiğini vurgulamalıyız. Dijital para birimleri, altın veya diğer bazı metaller gibi düşük/sıfır getiri veya serbest yatırım fonu benzeri varlıklar olarak düşünülmelidir.”

Bununla birlikte, Pandl, Bitcoin fiyat trendine ve kripto para piyasasının yüksek büyüme oranına negatif bir bakış açısı getirdi ve Ethereum mucidi Vitalik Buterin ve kurucularından Charles Hoskinson gibi şifreleme piyasasında uzmanların düşüncelerini paylaştı.

Bitcoin ve Ethereum gibi birkaç büyük kripto para biriminin piyasa değerlemesi, kitlesel kullanıcı tabanları ve artan kullanıcı etkinliği nedeniyle olağan karşılanabilirken piyasadaki diğer kripto para birimlerinin değerlemesi sorgulanabilir. Bu anlamda Pandl, kripto para piyasasını bir “klasik spekülatif balon” olarak tanımlamasında haklı olabilir.

Bitcoin’in potansiyeli

Ancak Goldman Sachs CEO’su Lloyd Blankfein’in, CNBC ile yaptığı bir röportajda açıkladığı gibi, Bitcoin eğer fiziksel paradan ya da yasal paradan dijital paraya bir geçiş sürecini temsil ediyorsa, Bitcoin’in piyasa değeri kolaylıkla olağan karşılanabilir.

Blankfein altın standardın kaldırılması ve itibari para sisteminin aniden devreye girmesinin ilk etapta bireyler ve işletmeler tarafından kabul edilmediğini ve benimsenmediğini vurguladı. Zamanla, küresel ekonomi itibari para sistemine adapte olmuş ve onu ana para biçimi olarak kullanmaya başlandı.

 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl