Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Bitcoin’in fiyat artışı, yeni milyarderler yarattı: İşte hikayeleri

Dünyanın en önemli ekonomi dergilerinden Forbes’un internet sitesinde kripto paralara yatırım yapan yeni dönem yatırımcılar ele alındı. Winklevoss ikizlerinden Tim Draper’a, Micro Strategy’nin Bitcoin alımlarıyla adını dünyaya duyuran Michael Saylor’dan Ethereum kurucusu Vitalik Buterin’e önemli isimler hakkında bilgiler verildi.

Bitcoin’in 1 aydan az bir sürede 20 bin dolardan 40 bin seviyelerine yükselmesi “yeni Bitcoin zenginleri”nin de daha fazla konuşulmasına sebep oluyor. Forbes’un bu makalesi doğal olarak Winklevoss ikizlerinin hikayesiyle başlıyor.

Facebook kurucusu olan Mark Zuckerberg’in fikirlerini çaldığı iddiasıyla geçmişte ona dava açan ve kazanan ikizler buradan aldıkları tazminatı Bitcoin’e yatırmışlardı. Yazıda Winklevoss kardeşlerle yıllarca bu hamlelerinden dolayı dalga geçildiği belirtilirken şimdi ise ikizlerin en büyük odak noktası olduğu belirtildi.

Bitcoin başta kripto paraların yükselişi son 1 ayda yine 2017’de olduğu gibi herkesin dilinde… S&P 500 geçen senenin başından bu yana yüzde 17’lik değer kazanırken, Bitcoin ise yüzde 400’lük yükseliş gördü. 12 Mart çöküşünde 4 bin doların altına düşen en büyük kripto para daha sonra yeniden toparlanmayı başarmıştı.

Hafta sonu 42 bin dolar barajına gelen BTC’nin bu artışıyla beraber toplam kripto para piyasalarının değeri de 1 trilyon doları aşmış ve tarihinin en yüksek noktasına gelmişti.

Tabii ki tüm bu yükselişlerin temelinde kurumsal şirketlerin yatırımları ve Paul Tudor Jones ile Stanley Druckenmiller gibi efsane serbest fon yöneticilerinin Bitcoin’e her geçen yıl daha fazla öven açıklamalarının da etkisi büyüktü.

Peki dünyayı bambaşka bir yöne götüren herkesin dilindeki bu Bitcoin’e erken yatırım yapan ve kendilerini zaman içinde geliştiren bu iş insanlarının ne kadar değerde kripto paraları var ve hikayeleri ne?

İşte Forbes’da yer alan Bitcoin zenginleri ve onların kripto varlıkları:

Cameron & Tyler Winklevoss:

Tahmini kripto varlık değeri: 3.2 milyar dolar

Günde yaklaşık 300 milyon dolarlık dijital varlık işleminin gerçekleştiği Gemini borsasının kurucuları olan Winklevoss kardeşler, Bitcoin’e yatırım yapan ilk tanınmış kişilerden… Mark Zuckerberg’in önce patronu olan ikizler daha sonra, Facebook’un kurucusunu kendi fikirlerini çaldığı için dava ederek ün kazanmışlardı. Buradan elde ettikleri parayı Bitcoin’e yatırdıkları belirtilen ve BTC 120 dolar olduğu dönemde 11 milyon dolarlık Bitcoin sahibi oldukları belirtilen ikizler bu konuda yorum yapmıyor ancak o dönemden kalan BTC ile Ethereum’larını satmadıkları düşünüldüğünde ortaya çıkan rakam şu an 3.2 milyar dolar yapıyor.

Matthew Roszak

Tahmini kripto varlık değeri: 1.2 milyar dolar

(Fotoğraftaki)

1990’lı yıllarda ve 2000’lerin başında bir risk sermayedarı olan, 2006’da ise “inside trading” ile suçlanan ancak aklanan Matthew Roszak, ilk Bitcoin’lerini 2012’de aldı. Bugün ise Citigorup ve Discover’ın da müşterileri olduğu blokzincir tekonoloji startup’ı Bloq’un kurucu ortağı ve yönetim kurulu başkanı. Bloq, sabit coin’ler ile ilgili ödeme süreçleri ve dijital varlıkların güvenli şekilde saklanması gibi konularda bankalara danışmanlık hizmeti veriyor. Uzun süredir kripto paralar için adeta bir savaşçı olan Roszak, ABD’de her kongre üyesine 50 dolarlık dijital varlık verilmesi girişimine de öncülük etmişti. Geçen sene 300 milyon değerde dijital varlığı olan Roszak’ın Forbes’a göre şu an elinde bulunan meblağ ise yaklaşık 1.2 milyar dolar. Başarılı iş adamı Forbes’a yaptığı açıklamada “2020’li yıllar Bitcoin için çok ses getirecek zamanlar olacak” dedi.

Tim Draper

Tahmini kripto varlık değeri: 1.1 milyar dolar

Silikon Vadisi merkezli Draper “hanedanlığının” bir üyesi olan Tim Draper, 1985 yılında Draper Fisher Jurvetson adlı risk sermayesi girşimini kurdu. Tesla’dan şu anda batık bir şirket olan Theranos’a kadar yüzlerce firmaya yatırım yaptı. Draper’ın açıklamalarına göre; ABD’de 2014’te kapatılan Silk Road’dan 18 milyon dolarlık Bitcoin aldı. 29656 Bitcoin’e ABD güvenlik birimleri tarafından el konuldu. Draper Bitcoin aldığında BTC fiyatı 632 dolardı. Forbes’un röportaj taleplerinin reddeden ancak sürekli olarak Bitcoin hakkında olumlu görüşler belirten Draper, “Dolar geçmişin, Bitcoin ise geleceğin parası. Şu anda dolardan Bitcoin’e geçtiğimiz antropolojik bir dönem yaşıyoruz. Daha fazla almaya ve daha fazla tutmaya devam edeceğim” diyor.

Michael Saylor

Tahmini kripto varlık değeri: 600 milyon dolar

MicroStrategy’nin CEO’su Michael Saylor adını bu yaz duyurdu. Şirketinin nakit varlıklarını tamamen Bitcoin2e geçirmesiyle iş dünyasında bomba etkisi yarattı. Saylor BTC başına ortalama 15964 dolar fiyat ödedi. Aldığı zamanda BTC’lerin değeri 1.1 milyar dolardı, şimdi ise 2.4 milyar dolar. ABD Merkez Bankası FED’in trilyonlarca dolar basmasıyla doların devalüe olması konusunda endişelerini dile getirdi. 11 Ağustos’taki Bitcoin alımının ardından MicroStrategy’nin hisse değeri 4’e katladı. Saylor, Ekim ayında yaptığı açıklamada kişisel olarak 175 milyon dolar harcayarak 17732 Bitcoimn aldığını söyledi. Şu anda bu BTC’lerin değeri yaklaşık 600 milyon dolar. Saylor’ın şirket içindeki 1.2 milyar dolarlık hissesi de hesaba katıldığında karşımıza yeni bir dolar milyarderi çıkıyor. Saylor, “Amerikan Rüyası, onun para biriminin sağlam olmasını gerektiriyor” diyor.

Mike Novogratz

Tahmini kripto varlık değeri: 478 milyon dolar

Yaptığı birçok yatırımın zarar ettirmesinin ardından kripto parayla tekrardan sahnelere geri dönen Mike Novogratz, kripto para temelli hizmet geliştiricisi bir şirket olan Galaxy Investment Partners’ın hem kurucusu hem de CEO’su… 2013 yılında Bitcoin’e 7 milyon dolarlık yatırım yaptığı belirtiliyor. Bu varlıkları daha sonra ise Galaxy’nin kuruluş sermayesi olarak kullanan Novogratz, şirketin yüzde 77’sinin de sahibi. Forbes’a göre; Galaxy2nin dijital varlık değeri yaklaşık 621 milyon dolar ve bu rakam son 4 ayda yüzde 300 arttı. Novogratz’ın şirketteki payı da düşünüldüğünde kişisel dijital varlık değeri de 478 milyon dolar yapıyor. Kişisel olarak sahip olduğu kripto paralar ise rakama dahil değil. Novogratz bu konuda bilgi vermeyi reddediyor.

Vitalik Buterin

Tahmini kripto varlık değeri: 360 milyon dolar

Şu anda 123 milyar dolar değerdeki kinci en büyük kripto para ağı olan Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin, yatırımcı kimliğinden çok kripto paralara olan akademik ve sosyal ilgisiyle tanınıyor. Şu anda yaklaşık 360 milyon dolar değerinde 333.000’den fazla Ether’e sahip. Bir yıl önce bu rakam 45 milyon dolardı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl