Bitcoin’lerin yüzde 70’ine 6 aydır dokunulmadı

CoinMetrics tarafından yayınlanan son veriler, son 6 ayda satılmadan elde tutulan Bitcoin miktarının dolaşımdaki Bitcoin'lerin yüzde 70'ini oluşturduğunu gösteriyor.

CoinMetrics’in verilerine göre, bir değer saklama aracı olarak Bitcoin‘in popülaritesi artıyor. Bu veriler, 6 ay boyunca hiç dokunulmayan Bitcoin’lerin miktarının dolaşımdaki toplam Bitcoin arzının %70’ini oluşturduğunu gösteriyor. Bu oran, 1 yıllık periyotta yaklaşık %58, iki yıllık periyotta ise %35 düzeyinde.

Aşağıdaki grafiğe bakıldığında, büyümenin Bitcoin ve kripto paralara karşı genel hissiyatı takip ettiği görülüyor. Örneğin büyük boğa koşusundan önce 2015 – 2017 yılların arasına göz atıldığında, 700$’lık ılımlı bir yükselişin yatırımcıların Bitcoin için iyimser düşünmelerini sağladığı anlaşılıyor.

Bununla birlikte, 2017’nin sonlarına doğru Bitcoin fiyatı adeta uçunca, elinde uzun zamandır Bitcoin tutan büyük bir kesimin kâr realizasyonu yaptığı görülüyor. 2018’in ikinci yarısındaki ağır ayı piyasası koşullarında ise 180 gün ve 1 yıldır tutulan Bitcoin miktarı tekrar sert şekilde artmış.

Veriler, bir bakıma Bitcoin’in Satoshi Nakamoto’nun umduğu gibi P2P elektronik para sistemi şeklinde değil de giderek artan şekilde bir yatırım şekli olarak kabul gördüğünü ortaya koyuyor.

Öte yandan, bu verilere başka bir yönden de bakılabilir. Tutulan miktarın nispeten istikrarlı bir şekilde artması, bilgili yatırımcının büyük getiri umuduyla parasını Bitcoin’e yatırmasından ziyade dikkatsiz kripto para kullanıcılarının şifrelerini unutmasının bir sonucu da olabilir. Chainalysis, 2017 yılında yaptığı bir araştırmada 4 milyon Bitcoin’in kayıp olduğunu öne sürmüştü. 4 milyon Bitcoin’in şu anki değeri yaklaşık 40 milyar dolar.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl