FBI’ın kapattığı Bitcoin borsası yöneticisinin 90 milyon dolarına el konuldu

Yeni Zelanda, ABD tarafından milyarlarca doların aklanmasıyla suçlanan ve bir dönem dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri olan BTC-e'nin yöneticisi Alexander Vinnik'in 90 milyon dolarına el konulduğunu açıkladı.

vinnik

Yeni Zelanda polisi bugün yaptığı açıklamada Fransa’da tutuklu bulunan ancak ABD’nin de iade listesinde olan Alexander Vinnik adlı Rus vatandaşından 90 milyon dolar ele geçirdiklerini açıkladı.

Komiser Andrew Coster, ABD İçişleri Gelir Hizmetleri’yle yakın şekilde çalıştıklarını belirtti ve paranın binlerce mağdurun hesaplarından elde edildiğini düşündüklerini söyledi. Meblağ, Yeni Zelanda polisinin bugüne kadar elde ettiği en yüksek rakam.

ABD, Vinnik’i vaktiyle dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri olan ancak FBI tarafından el konulan BTC-e vasıtasıyla milyarlarca dolar aklamakla suçluyor. Rusya doğumlu Vinnik için ülkesinde de mahkeme celbi bulunuyor. Vinnik ise konuyla ilgili olarak BTC-e’de teknik danışman olarak çalıştığını ve yasa dışı hiçbir aktivite hakkında bilgisi olmadığını söylemişti.

Rus dolandırıcı, 2017 yazında ailesiyle birlikte Yunanistan’da tatil yaptığı esnada ABD’li yetkililerin talebi üzerine gözaltına alınmıştı.

İki yıllık bir dava sürecinden sonra ise Vinnik, Yunanistan’dan Fransa’ya gönderilmişti. Fransız yetkililer, Vinnik hakkında haraç ve para aklama suçlarından dava açmışlardı.

FBI, soruşturmaların ardından BTC-e’nin domain’ini ele geçirmişti

Açlık grevinden sonra hastaneye

Rusya’da daha hafif suçlamaların kendisine yöneltildiği Vinnik, ülkesine iade talebinde bulunmuş ve Fransa’ya getirilmesini protesto etmek için de açlık grevine başlamıştı. Vinnik’in avukatı da grevden ötürü müvekkilinin hastaneye kaldırıldığı bilgisini vermişti.

Yunan makamları ise Rus dolandırıcının önce Fransa, sonra ABD ve son olarak ülkesi Rusya’ya iade edilmesi kararını vermişlerdi.

Yeni Zelanda polisi ise Vinnik’in sahibi olduğu ve ülkeye kayıtlı olan Canton Business Corporation şirketinde tutulan 140 milyon Yeni Zelanda dolarına (90 milyon ABD doları) el koyduklarını açıkladı.

Yeni Zelanda, iş dünyasının çok kolay iş yapabildiği ve şirket açmanın en kolay olduğu yerlerden biri olmasıyla övünen bir ülke. Ancak bu durum finans suçlularının da ülkeyi hedef almasına yol açıyor.

Coster, ülkesinin uluslararası para aklama şirketlerini barındırması konusunda risk taşıdığını ifade ediyor.

Yeni Zelanda’daki şirket kayıtları ise Vinnik’in 2008’den 2012’ye kadar WME Capital Management adlı bir şirket sahibi olduğunu ancak Rus dolandırıcının 2012’den sonra hiçbir firmada hisseye sahip olmadığını gösteriyor.

Yeni Zelanda polisi ise paranın herhangi bir müdahaleye maruz kalmaması için dondurulduğunu ve Yüksek Mahkeme’nin kararının beklendiğini açıkladı.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl