Güçlü hacimler hayra alamet: Bitcoin için sırada ne var?

Bir kripto para analistine göre Bitcoin'de 50 günlük hareketli ortalamanın üzerine çıkan günlük işlem hacimleri, yakın zamanda bir boğa kırılmasının yaşanabileceğine işaret ediyor.

Kripto para analisti Omkar Godbole’a göre, Bitcoin‘in fiyat-hacim grafiği, mevcut fiyat konsolidasyonu döneminin bir boğa kırılmasıyla sona erebileceğine işaret ediyor.

Godbole, CoinDesk’te yazdığı yazıda yaklaşık 10 gündür 3,800$ – 4,000$ bandında hareket eden BTC’nin dün günlük hacimde 11 milyar doları aşarak 1 yıl aradan sonra bir ilki gerçekleştirdiğini, bunun da yatırımcıların belirli bir aralıkta seyreden piyasaya ilgilerini kaybedecekleri yönündeki popüler teoriyle çeliştiğini ifade etti.

Godbole, “Sonuç olarak, BTC’nin yakın zamanda 4,200$’lara yaklaştıktan sonra yaptığı geri çekilme hareketi bir soluklanma olabilir ve BTC çok yakında yukarı fırlayabilir.” değerlendirmesini yaptı.

Analist, sözlerinin devamında 8 Şubat’ta 3,400$’a kadar gerileyen BTC’nin bu noktadan sonra başladığı mini rallinin yüksek hacimlerle desteklenmesinin bu argümanı doğruladığını belirtti. Günlük işlem hacimlerinin 35 gün önce 50 günlük hareketli ortalamanın üzerine çıktığına ve o günden beri o noktada kalmaya devam ettiğine dikkat çeken analist, “Bundan dolayı, BTC’nin devam eden konsolidasyonuna aşağı yönlü güçlü bir hareketle son vermesi oldukça düşük bir olasılık.” dedi.

Bu satırların yazıldığı sırada, Bitcoin 3,920$ civarında seyrederken son 24 saatlik işlem hacmi de 10.62 milyar dolar. Günlük işlem hacminin 50 günlük hareketli ortalaması ise 7.615 milyar dolar.

Kaynak: CoinDesk

Godbole, yukarıda yer alan grafikte görüldüğü gibi BTC’nin 8 Şubat’ta birdenbire yüzde 7.5 yükselerek ani bir düşüşün başlangıcını önlediğini bildirdi. Analist, bu güçlü hareketin 50 günlük hareketli ortalamanın üzerinde bulunan işlem hacimlerindeki artışla desteklendiğini, o zamandan bu yana hacim çubuklarının hareketli ortalamanın üzerinde seyrettiğini kaydetti.

‘4200 dolar tekrar test edilebilir’

Godbole, ardından “Hacim tablosunda yükseliş trend’inde görülen “higher high”ların ve “higher low”ların bulunması ise boğa görüşünü daha da pekiştiriyor. Bitcoin’in 24 Şubat’taki son geri çekilme hareketine baktığımızda ise, buna hacimlerdeki düşüşün eşlik ettiğini görüyoruz. Bitcoin’de konsolidasyon devam ederken, aşağı yönlü başarısız bir kırılma ve yüksek işlem hacimlerinin birleşmesi, 4,200$’ların tekrar test edileceğine işaret ediyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Analist son olarak 3743 doların kırılması halinde kısa vadeli görünümün kötüleşeceğini söyledi.


Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir, habere konu şahısların kendi görüşleridir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Yeterli deneyim ve birikime sahip değilseniz bir danışmandan yardım almanız önerilir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Uzmancoin ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
In this article

Katkıda Bulun