Bitcoin 15 dakikada 1000 dolar yükseldi: Ekim ayı kendini gösteriyor

Bitcoin son 6 haftanın en yüksek rakamına çıktı ve gece saatlerinde 28 bin doları aşmayı başardı. En büyük kripto para 27.100 dolar seviyelerinde işlem görürken sadece 15 dakikalık süre içerisinde yaklaşık 1000 dolar yükseldi.

Bitcoin için “yükselişler ayı” olarak bilinen ekim ayı hızlı başladı. En büyük kripto para haftalar sonra 28 bin doların üzerine çıktı. Gece saatlerinde sadece 15 dakikalık süre içerisinde 27.100 dolar seviyesinden 28.000 doların üzerine çıkan Bitcoin bu seviyede tutunmayı da başarmış gözüküyor.

70 milyon dolar tasfiye oldu

Bu yükseliş Bitcoin’de kısa pozisyonu olan yatırımcıların da toplamda 70 milyon dolarının tasfiye olmasına neden oldu. Ethereum da Bitcoin’e ayak uydurdu ve 1700 doların üzerine çıktı.

ETF beklentisi mi?

Özellikle dün çıkan bir sahte haber Bitcoin’de kısıtlı bir yükseliş getirmişti. Trilyonlarca doları yöneten Franklin Templeton şirketinin Bitcoin spot ETF başvurusunun onaylandığı ifade edilmiş ancak haberin daha sonra doğru olmadığı ortaya çıkmıştı.

Ancak son yükselişin bu haberle ilgili olmadığı görülüyor. Uzmanlar, 2023 için çok fazla Bitcoin spot ETF umudu kalmasa da, 2024’te bu onayların gelmesine kesin gözüyle bakıyor. Bu durum en büyük kripto parada erken bir fiyatlama getirmiş de olabilir.

Ekim ayı, yükseliş ayı…

Bilindiği üzere ekim ayları da Bitcoin için yükseliş ayı olarak görülüyor. Bitcoin, 2013’ten bu yana ekim aylarında sadece iki kez negatif getiri sağladı. Ekim yükselişlerinin en akılda kalanlarından biri ise 2021 yılında vadeli ETF kabul dönemi olmuştu. O dönem yaklaşık 40 bin dolarda seyreden Bitcoin, ekim ayında çok sert yükselişler göstermiş ve 10 Kasım’da hala tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 69 bin dolara çıkmıştı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl