Bitcoin neden yükseliyor? 18 bin dolar aşıldı

Bitcoin 2023 yılına yükselişlerle başlarken, birkaç gün önce 17 bin 400 dolar seviyesine çıkmış, bu gece saatlerinde ise 18 bin doları da aşmıştı.

2022 yılında büyük düşüşler yaşayan ve yatırımcıların önemli kayıplar görmesine yol açan Bitcoin 2023 yılına ise nispeten daha pozitif bir havayla başladı. En büyük kripto para, geçtiğimiz günlerde önce 17 bin 400 dolar seviyesini aşmış ve yatırımcıları yukarı gidişat konusunda umutlandırmıştı. Bitcoin’in bu gece 18 bin doları da geçmesi ve hala bu seviyenin üzerinde tutunması da olumlu görülüyor.

Bollinger bantları sıkışmıştı

Analistler bir süredir sıkışan Bollinger bantlarına vurgu yapıyor ve 2020’nin Temmuz ayından bu yana bantların en çok sıkıştığı zamanda olduklarını belirtiyorlardı. Uzmanlar bu tür sıkışmalar sonunda her zaman bir sert hareket geldiğini ancak bunun yönünün tahmin edilemeyeceğini dile getiriyorlardı. O sert hareketin bir bölümünün yukarı yönlü olması ve 18 bin doların üzerine çıkılması, hem kısa hem uzun vade beklentilerini artırıyor.

Enflasyon verisi açıklanacak

Bitcoin’in yükselişinin arkasında şu an için özel ve belli bir sebep bulunmuyor ancak bugün açıklanacak olan ABD TÜFE verileri belirleyici olacak. Rakamlar Fed’in faiz artırımlarını etkilemesi açısından da önemli. ABD Merkez Bankası’nın, yavaş yavaş faiz artırımlarında soğumaya geçmesi bekleniyor. Bu soğuma Bitcoin ve hisse senetleri gibi riskli varlıkların uzun vadede yükselmesini sağlayabilir. Ancak şu da unutulmamalı ki, Fed yöneticilerinin geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan Aralık ayı toplantı konuşmalarında, 2023 yılında faiz düşürme ihtimalinin neredeyse hiç olmadığı görülmüştü.

Öte yandan Bitcoin’in yükselişi yaklaşık 200 milyon dolarlık short pozisyonun tasfiye olmasına sebep oldu.

İkinci en büyük kripto para Ether de 1400 doların üzerine çıktı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl