Bitcoin neden yükseliyor? Son 1 haftada yüzde 38 arttı

ABD'deki bankacılık krizi, Avrupa'da Credit Suisse sorununun "indirimli" şekilde çözülmesi ve Fed'in likidite sağlama adımları Bitcoin'e yaradı. En büyük kripto para son 24 saatte %4.5, son bir haftada ise %38 yükseldi.

Fed’in sert faiz yükseltme ve para sıkılaştırma politikaları Bitcoin’in son 1,5 senede 69 bin dolardan 15 bin dolara kadar düşmesine neden olurken, bu politikada artık sona geliniyor. Bankacılık krizinin büyümesi ve hatta Avrupa’ya sıçraması Fed’in para musluklarını bir kez daha açmasına sebep oluyor.

Geçtiğimiz hafta bankaların iskonto penceresine ulaşmalarını kolaylaştıran bir adım atan Fed, dün gece saatlerinde ise dolar likidite takas hattı ile likiditeyi artıracağını duyurdu. Tüm bu adımlar Bitcoin dahil birçok emtiada yükselişler getirdi.

Hazirandan bu yana en yüksek seviye…

En büyük kripto para Fed adımları sayesinde son 24 saatte %4.5 arttı ve dün akşam 28.200 doları da aştı. Bitcoin sene başından bu yana da %70’lik yükseliş kaydetti. 28 bin dolar seviyesi ayrıca Haziran 2022’den bu yana Bitcoin’in gördüğü en yüksek nokta oldu.

Çarşamba belirleyici olacak

Bitcoin fiyatında yükseliş hareketinin devam edip etmeyeceği merakla beklenirken, bu hafta gelecek olan Fed kararı da belirleyici olacak. ABD Merkez Bankası’nın 25 baz puanlık faiz artışı yapması beklenirken, uzmanların bir bölümü ise artış olmayabileceğini, bir bölümü de faiz indirimi gelebileceğini belirtiyor. Fed’in faiz indirimine gitmesi ya da en azından bir artış yapmaması Bitcoin’de önemli bir yükseliş de getirebilir. Fed bilançosunun da sadece 1 haftalık süre içerisinde 300 milyar dolar yükselmesi dikkat çekiyor.

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl