Bitcoin 21 bin doların üzerine çıktı: Neden yükseliyor?

Aylardır yatay bir fiyat bandında hareket eden Bitcoin 4 Kasım Cuma akşamı itibariyle önemli bir yükseliş hareketi yaptı ve 21 bin doların üzerine çıkarak son 7 haftanın en yüksek seviyesine ulaştı. Yükselişin ABD tarım dışı istihdam verileri ve Fed üyelerinin açıklamalarından sonra gelmesi de dikkat çekiyor.

Fed’in merakla beklenen faiz artırım kararının ardından gidişatı pek fazla değişmeyen Bitcoin, uzun zaman sonra ciddi bir yükseliş emaresi gösterdi. En büyük kripto para 21 bin doların üzerine çıkmayı başardı.

ABD verileri önemli rol oynadı

Bilindiği gibi bugün TSİ 15.30’da ABD tarım dışı istihdam verileri açıklandı. 261 bin kişinin yeni iş bulduğu görülen veriler, 195 binlik beklentilerin üzerinde geldi. Aslında bu veriler Bitcoin ve kripto paralar için olumsuz rakamları gösteriyordu. Ekonomiyi yavaşlatmak ve enflasyonu bu şekilde düşürmek isteyen Fed, iş gücünün artmasından hoşnut kalmamış olabilir. Rakamların yüksek gelmesi, Aralık ayındaki faiz artırımının daha yüksek olma ihtimalini az da olsa güçlendiriyordu. Faizlerin daha fazla artması ise Bitcoin gibi emtiaların yükselmesinin önünde büyük bir engel oluşturuyor.

Fed üyesi Collins: Daha küçük artırımlar mantıklı

İstihdam verilerinin Fed’in istediği gibi gelmemesine rağmen Bitcoin’deki yükseliş de dikkat çekiyor. Bir başka emtia altında da yüzde 2’den fazla bir yükseliş söz konusu… Bu yükselişlerin ardında ise Fed’in, artık 75 baz puan altında faiz artırımlarına başlayacağı beklentisi olabilir. Fed üyesi Collins bugün yaptığı değerlendirmede Fed’in artık daha az seviyede faiz artışlarına gidebileceği mesajını verdi ve “Fed’in daha küçük faiz artırımlarına geçiş yapması mantıklı…” dedi.

Tüm bu veriler ve açıklamaların ardından Bitcoin 21 bin 270 dolara kadar yükseldi. En büyük kripto para haberin yazıldığı anlarda ise 21 bin 170 dolardan işlem görüyor.

 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl