Bitcoin’de 20 bin dolardan ‘short’ açan borsacılar çıkış yapıyor: Dip yakın mı?

Aralık ayındaki 20,000 dolarlık en yüksek seviyeden kısa (short) pozisyon açan birkaç borsacı, 3-4 bin dolar aralığında pozisyonlarını kapatarak çıkış yapmaya başladı. Bitcoin için dip yakın mı?

Geçtiğimiz iki ayda Bitcoin’i tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 20,000 dolardan kısa (short) pozisyon açan birkaç borsacı, 3-4 bin dolar aralığında pozisyonlarını kapatarak çıkış yapmaya başladı.

Eski bir IMF ekonomisti olan Mark Dow’un Aralık ayında Bitcoin’deki kısa pozisyonundan çıkış yaptığını ilan etmesini birkaç uzun vadeli Bitcoin kısa (short) sözleşmesinin kapanışı da takip etti.

Bloomberg’e konuşan Dow, “İşim bitti. Bu şeyi sıfırlamak için uğraşmak istemiyorum. Bunun hakkında daha fazla düşünmek istemiyorum. Doğru zaman gibi görünüyor.” demişti.

 

Kripto para piyasası tarihindeki en kötü ayı piyasası boyunca, Bitcoin birçok umut verici yükseliş yaşadı. Örneğin en büyük kripto para, 2018’in Şubat’ında 5,920 dolardan 11,780 dolara tırmanmıştı.

BTC, 5,000 dolar seviyelerinden yaklaşık 12,000 dolara yükselmesinden üç ay sonra bir başka rallide 10,000 doları aştı.

Olumlu teknik göstergelere ve kripto para piyasasında yatırımcıların çoğunda görülen iyimser hissiyata karşın Dow gibi borsacılar, yine çok ciddi kârlar elde edebilecekken Bitcoin’deki kısa pozisyonlarını kapatmadılar.

Bunun yerine, bu trader’ların kâr almayı tercih ettiği aralık, 3-4 bin dolar aralığı oldu.

Öte yandan Bitcoin fiyatı, 14 aylık ayı piyasasının son aşamasına yaklaşıldıkça önümüzdeki haftalarda kesinlikle daha fazla düşüş yaşayabilir.

Multicoin Capital’den Vinny Lingham ve Ledger’in CEO’su Eric Larchevêque gibi bazı sektör uzmanları, kripto para kışının ‘nükleer kış’a dönebileceğini, ayı piyasasının 12-24 ay daha uzayabileceğini düşünüyorlar.

Larchevêque, CNN’e verdiği röportajda ayı piyasasının 12-24 ay daha sürebileceğini düşünüyoruz. Kripto para sektöründe bir tür ‘nükleer kış’ görülebilir. Bu nedenle şirketimizi, iki yıllık ayı piyasasına dayanabilecek şekilde yapılandırıyoruz.” demişti.

Bununla birlikte Bitcoin, son dört ayda oldukça iyi savunduğu 3,000 dolarlık destek seviyesinden düşse bile 3,000 dolar bölgesi, kârları kilitlemek ve bir taban oluşturulduktan sonra meydana gelebilecek potansiyel bir birikim aşamasını sağ salim atlatmak için güvenli bir yer.

Öngörü, 2019’un ikinci yarısında iyileşme

Trader’lar, BTC’nin tabanının 3,000 dolardan çok uzak olmayan bir bölgede oluşmasını bekliyorlar. Uygun bir tabanın oluşturulması uzun sürebilirken analistler BTC’nin blok ödülünün yarılanması da dahil olmak üzere çeşitli temel faktörlerden ötürü 2019’un ikinci yarısında bir iyileşme öngörüyorlar.

Şu anda Bitcoin, 3,000 doların ortalarındaki önemli direnç seviyelerini test etmekle meşgul ve kripto para, önümüzdeki 24 saatte göstereceği performansa bağlı olarak kısa vadeli toparlanma belirtileri verebilir ya da 3,000 ortalarının altına düşme riski taşıyabilir.

Haber: CCN


Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir, habere konu şahısların kendi görüşleridir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Yeterli deneyim ve birikime sahip değilseniz bir danışmandan yardım almanız önerilir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Uzmancoin ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
In this article

Katkıda Bulun