Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Bitcoin’de zorluk, yüzde 11’e yakın artışla tarihin en yüksek seviyesine çıktı

Bitcoin’de yaklaşık olarak iki haftada bir sistem tarafından otomatik olarak ayarlanan madencilik zorluğu, bugün yüzde 10’dan fazla artarak yeni bir rekor kırdı.

Bugün gerçekleşen ayarlamada, yüzde 10.79’luk artışla bu rakam, 20,606,060,489,223’e, yani kabaca 20.6 trilyona çıktı. Bundan önceki en yüksek seviye, 17 Ekim 2020’de kaydedilmiş ve Bitcoin zorluğu o gün 19.997 trilyona ulaşmıştı. Yüzdesel bakımdan bu artış, aynı zamanda Eylül 2020’den bu yana görülen en büyük artış.

Zorluk ayarı, hash rate’teki değişimlere göre yaklaşık olarak her iki haftada bir gerçekleştiriliyor ve bu sayede, Bitcoin ağındaki bilgi işlem gücünün artış ve azalışları baz alınarak blokların 10 dakikada bir bulunması sağlanıyor. Bilindiği gibi, hash rate yüksek zorluk düşük kalırsa blok süreleri kısalıyor, diğer durumda ise aksi geçerli oluyor. Ayrıca bu yolla madenciliğe katılım da teşvik ediliyor.

Son verilere göre, Bitcoin üretmek için kullanılan donanımların toplam hesaplama gücünü ifade eden hash rate ise saniyede 148 kentilyon hash seviyesinde.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl