Bitcoin zorluğunda 1.5 yılın en büyük artışı

2021'in Kasım ayında 69 bin dolarlık ATH'ye rağmen o günden bu yana ciddi şekilde düşen Bitcoin'de madencilik zorluğu ise her geçen gün yeni rekorlar kırmaya devam ediyor. Madencilik zorluğunda dikkat çeken başka bir gelişme ise rekora gidişin hızıydı. Yükseliş, Mayıs 2021'den bu yana görülen en hızlı çıkış oldu.

Bitcoin’de madencilik zorluğu 35.61 trilyon ile tüm zamanların rekorunu kırdı. Bir süredir düşen fiyatlara rağmen madencilik zorluğu tutarlı bir yükseliş içindeydi ve dönem dönem rekorunu tazeliyordu.

En sert yükseliş de geldi

Madencilik zorluğunda dikkat çeken metriklerden biri de yükselişin hızıydı. Son olarak 13 Mayıs 2021’deki zorluk ayarlamasında %21.53’lük bir yükseliş görülmüştü. 10 Ekim yani bugün itibariyle ayarlanan zorluktaki yükseliş ise %13.55 oldu. Bu rakam Mayıs ayından bu yana görülen en sert yukarı çıkıştı.

Rekorlar üst üste geliyor

Bitcoin madencilik zorluğunda son rekor ise 13 Eylül’de 32 trilyon 45 milyar ile kırılmıştı. Hatta bu rekordan önceki ATH de bir önceki ayarlamada, yani 31 Ağustos’ta (2022) gelmişti. Öte yandan Bitcoin madenciliği konusunda tek artan zorluk seviyesi değil. Hash rate’te de kırılan bir rekor bulunuyor. Blok ödüllerini kazanmak için işlemleri onaylayan bilgisayarların toplam hesaplama gücünü gösteren hash rate de saniye 257 exahash ile yüne tüm zamanların rekorunu kırmış durumda…

Bilindiği üzere madencilik zorluğu her 2016 blokta bir yeniden ayarlanıyor. Ve görünen o ki, fiyatalrdaki düşüşe rağmen Bitcoin madenciliği ciddi şekilde madencilere kâr sağlamaya devam ediyor ve her geçen gün sisteme yeni cihazlar ekleniyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl