Bitcoin üretim zorluğunda çift haneli düşüş

Bitcoin ağındaki zorluk ayarlamasıyla birlikte Bitcoin'in üretim zorluğu %15.13 oranında geriledi. Bu, kâr elde etmekte güçlük çeken madencileri bir süre rahatlatacak.

2018 yılı boyunca fiyatların düşmesine karşın Bitcoin üretme zorluğu katlanarak artıyordu. 1 Ocak’ta 1,931,136,454,487 olarak hesaplanan zorluk, 4 Ekim’de 7,454,968,648,263’e ulaşarak yaklaşık %400 oranında artmıştı.

Bitcoin’in fiyatının sürekli olarak düşmesine karşın üretim zorluğundaki artış, kripto para madencilik sektörünü zora soktu. Kâr elde edemez duruma gelen, hatta zarar eden madenciler, özellikle Kasım ayında cihazları kapatmaya başladılar. Bunun sonucunda ise hash oranı 53’lü seviyelerden 47,626,199,005 GH/s’ye kadar geriledi.

Bitcoin ağında zorluk ayarlaması, ortalama olarak her 15 günde bir gerçekleşiyor. Yılın başından bu yana artan zorluk, Ekim ve Kasım aylarında düşüş seyrine geçmişti. Zorluk, Ekim’de %3,65 gerilerken Kasım’ın ikinci haftasında ise %7,39 daha düştü.

 

Birkaç gündür Bitcoin ağında yeni bir zorluk ayarlaması bekleniyordu. Beklenen ayar, bugün geldi. Zorluktaki düşüş bu kez %15.13 olarak gerçekleşti ve uzun bir aradan sonra ilk defa çift haneli bir düşüş yaşandı.

Bu ne anlama geliyor?

Mevcut fiyatlar gereği Bitcoin’in üretim zorluğundaki düşüş gerekli ve pozitif bir gelişme. Bu şu anki koşullarda kâr elde etmekte güçlük çeken ve sektörün en önemli ayaklarından biri olan madencilerin işlerinin sürdürülebilirliğini sağlaması, daha sağlıklı bir madencilik sektörü demek.

Bitcoin, dünyanın en eski Bitcoin borsalarından biri olan Bitstamp’te şu sıralarda 3,970 dolardan işlem görüyor.

→ KRİPTO PARA ANALİSTİ: BITCOIN DÜŞÜYOR, ÇÜNKÜ KURUMSAL YATIRIMCI PİYASAYA GİRİYOR

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
In this article

Katkıda Bulun

1 comment

  1. Sabetaist Cevapla

    Bu güzel birşey mi ? Anlamı şudur. Fiş çekenlerden dolayı haşhaş düşüyor. %5+%15+%16 ORANİNDA cihazların fişi cekiliyor Madencilik patlıyor 😊