Bitcoin Zorluğunda Son Bir Yılın Rekor Artışı Geliyor

Bitcoin ağında yarın yapılacak olan zorluk artışı miktarı, hash rate'te önemli bir değişim olmazsa son bir yılın rekor seviyelerinde gerçekleşecek.

bitcoin

Mayıs ayının ikinci haftasında gerçekleşen blok ödülü yarılanmasının ardından gelen her iki zorluk ayarlamasında da düşüş yaşanmıştı. Son bir gün kala ağda önemli bir değişim olmazsa zorluk artışında son bir yılın en yüksek seviyeleri yakalanacak.

Zorluk ayarı, hash rate’teki değişimlere göre yaklaşık olarak her iki haftada bir gerçekleştiriliyor ve bu sayede, Bitcoin ağındaki bilgi işlem gücünün artış ve azalışları baz alınarak blokların 10 dakikada bir bulunması sağlanıyor. Bilindiği gibi, hash rate yüksek zorluk düşük kalırsa blok süreleri kısalıyor, diğer durumda ise aksi geçerli oluyor. Ayrıca bu yolla madenciliğe katılım da teşvik ediliyor.

Bir sonraki zorluk ayarı, tahmini olarak yarın gerçekleşecek. BTC.com’dan elde edilen veriler, saniyede 112 kentilyon hash’lik mevcut hash oranıyla zorluğun yüzde 14 artarak 15.6 trilyona çıkacağını gösteriyor.

Bitcoin zorluğundaki değişimler ve sonraki zorluk tahmini, kaynak: BTC.com

Böyle bir zorluk artışı, uzun dönemdir görülmedi. Bitcoin’de madencilik zorluğu en son bu kadar arttığında tarih 9 Temmuz 2019’du. Zorlukta tüm zamanların en yüksek seviyesi ise 9 Mart’ta 16.55 trilyon ile görülmüştü.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl