Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Bitcoin’de merakla beklenen Taproot için yeni sinyal dönemi başladı

Bitcoin’de heyecanla beklenen Taproot güncellemesinde yeni bir sinyal dönemi başladı ve iki haftalık periyodun ilk günü olmasına rağmen, çıkarılan blokların yüzde 97.92’lik kısmının Taproot yüklemesi için “hazır” sinyali gönderdiği belirtildi. Güncellemede son engel ise en büyük madencilik havuzlarından biri olan Marathon şirketi.

Blokların yüzde 90’ı sinyal göndermeli

Bilindiği üzere aktivasyon süreci, Hızlı Deneme adı verilen ve madenciler ile madencilik havuzlarının güncellemeyi koordine ettiği bir yumuşak çatallanma sisteminin kurallarıyla gerçekleştiriliyor. Buna göre; iki haftalık süre içinde çıkarılan blokların yüzde 90’lık kısmının Taproot’un hazır olduğunu gösteren bir sinyal biti içermesi gerekiyor.

Cumartesi günkü zorluk ayarlamasından sonra çıkarılan 195 blokun 190’ı Taproot için sinyal verdi. Mevcut yüzde 97.5 oran, en az yüzde 90 olarak sürdürülebilirse Taproot kilitlenecek.

Zorluk ayarı ile sinyal döneminin çakıştığı bu periyotta eğer gereken rakama ulaşılırsa, yumuşak çatallanma Kasım ayında aktive edilecek.

Madencilerin büyük çoğunluğu Taproot yumuşak çatallanmasının aktivasyonu yönünde sinyal göndermiş olsa da, bir önemli engel daha bulunuyor.

Madencilik şirketi Marathon henüz Taproot sinyali göndermedi

Bilindiği üzere büyük madencilik şirketlerinden olan Marathon, Dış Varlıklar Kontrol Ofisi’ne (OFAC) uyumlu olan blokları çıkarıyor ve Marathon madencileri Taproot için hazır sinyali göndermediler. Şirket, ABD Hazine Bakanlığı’nın özel olarak belirlenen ve engellenen kişiler listesinde bulunan kullancılarından gelen işlemleri de sansürlüyor. Marathon ayrıca kara para aklama karşıtı regülasyonlarla uyumlu olan lisanslı bir teknoloji de kullanıyor.

Taproot’la ilgili daha fazla bilgi edinmek için Bitcoin 2140 podcast yayınımızın aşağıdaki bölümünü dinleyebilirsiniz:

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl