Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Bitcoin’de neler oluyor? SegWit geldiğinde ne değişecek?

Bitcoin camiasında uzun bir süredir tartışılagelen bir konu: SegWit. Süregelen tartışmalar, son zamanlarda doğrudan Bitcoin’in değerine de etki etti ve yatırımcılar belirsizlik nedeniyle yatırımlarını Bitcoin’den başka yollara yönlendirmeye başladı. SegWit ne demek, Bitcoin’e SegWit geldiğinde ne olacak? SegWit, yani Segregated Witness, verilerin ağda depolama şekilini değiştirerek blok zincirinde işlem kapasitesini arttırmayı amaçlayan bir kod. Bu kodla birlikte Bitcoin’deki blok boyutu yetersizliği gibi sorunların önüne geçilmeye çalışılıyor. Şayet Bitcoin’deki blok boyutu sorunu ve işlemlerin uzun sürmesine bir an evvel çözüm getirilmezse...

Bitcoin camiasında uzun bir süredir tartışılagelen bir konu: SegWit. Süregelen tartışmalar, son zamanlarda doğrudan Bitcoin’in değerine de etki etti ve yatırımcılar belirsizlik nedeniyle yatırımlarını Bitcoin’den başka yollara yönlendirmeye başladı.

SegWit ne demek, Bitcoin’e SegWit geldiğinde ne olacak?

SegWit, yani Segregated Witness, verilerin ağda depolama şekilini değiştirerek blok zincirinde işlem kapasitesini arttırmayı amaçlayan bir kod. Bu kodla birlikte Bitcoin’deki blok boyutu yetersizliği gibi sorunların önüne geçilmeye çalışılıyor. Şayet Bitcoin’deki blok boyutu sorunu ve işlemlerin uzun sürmesine bir an evvel çözüm getirilmezse sonuçlarının ağır olabileceği öngörülüyor.

Bitcoin topluluğu, SegWit’in uygulamasında fikir birliği içerisinde hareket ederse muhtemelen Bitcoin yatırımcıları için olumsuz bir durum yaşanmayacak.

Ancak toplulukta SegWit’i istemeyen ve eski sistemle yoluna devam etmek isteyen madenciler olabilir -ki bazı aykırı sesler yükseliyor. Bunun olması durumunda Bitcoin topluluğu, ikiye ayrılacak. Tıpkı Ethereum ve Ethereum Classic’te olduğu gibi iki farklı Bitcoin’in dolaşımda olması muhtemel olabilecek.

Bitcoin’inizi bulundurduğunuz cüzdan ya da borsanın hangi sistemi destekleyeceği burada kritik soru. Bu sorunun netleşmemesi yatırımınız için riskli bir durum.

Bitcoin’lerinizi bölünme riskinden nasıl kurtarabilirsiniz?

Bitcoin’deki yatırımlarınız bu durumdan etkilenmemesini istiyorsanız 1 Ağustos’a kadar yapılacak birkaç şey var. Bunlardan ilki Bitcoin’lerinizi Electrum gibi masaüstü veya Mycelium gibi mobil cüzdanlarda, kağıt cüzdanlarda ya da Ledger, Trezor gibi fiziki bir cüzdanda saklamanız. Bir diğeri, altcoin’lere yatırım yapmanız ya da tümüyle nakit paraya dönmeniz.

Ancak en iyi yol şüphesiz ki yatırımınızı altcoin’lere yönlendirmektense olası bir bölünmeden etkilenmeyecek şekilde yukarıda verilen çözüm yollarını denemeniz.

Öte yandan Bitcoin’de SegWit aktivasyonunu destekleyen belli başlı şirketler arasında Abra, Bitfury, Blockchain, BTCC, OpenBazaar, Purse, Xapo bulunuyor.

Son olarak Litecoin’den örnek verilecek olursa, Litecoin’de geçtiğimiz haftalarda SegWit aktivasyonu başarıyla tamamlanmış ve çatallaşma yaşanmamıştı. Bunun ardından Litecoin’in değeri hızlı bir yükselişe geçmişti.

 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl