Bitcoin’de toparlanma beklenenden uzun sürebilir: Glassnode raporu

Zincir üstü veri platformu Glassnode, haftalık raporunu yayımladı. Raporda, bu sene görülen büyük düşüş dönemindeki az sayıda rahatlama rallisinden birinin geçen hafta yaşandığı belirtilirken, coin'lerin ise kademeli olarak uzun vadeli yatırımcılara geçmeye devam ettiği yazıldı. Glassnode ayrıca düşüş döneminin etkilerinin sona ermesi için beklenenden daha uzun bir zaman gerekebileceğini aktardı.

Glassnode’un raporunda 2022’deki büyük düşüşte kısa vadeli yatırımcıların çoğunun devre dışı kaldığı ancak 30 bin ve 40 bin dolar gibi psikolojik bir seviye olan 20 bin dolarda bir rahatlama rallisinin görülmesiyle birlikte yine kısa vadeli yatırımcı grubunun giriş yaptığı belirtildi:

“Bitcoin 2022’de %75’lik bir düşüş kaydetti ve bu dönemde daha önceki haftalık raporlarımızda da belirttiğimiz gibi ‘turist’ olanlar aramızdan ayrıldı. Bu dönem, coin’lerin yatırıma uzun vadeli bakan, duygusuz kişi ve kurumlara geçtiği bir dönem oldu. 20 bin dolar bölgesi ayrıca, yaşanan rahatlama rallisinden ötürü büyük bir kısa vadeli yatırımcı topluluğunun da geldiği bir bölge oldu. Kısa vadeli yatırımcı talebi genelde 40 bin, 30 bin ve 20 bin gibi psikolojik fiyat seviyelerinde görülür. Ayrıca bu kişilerin büyük bölümü, fiyatlar onların alım bölgesinden %50 daha aşağıda olmasına rağmen hala teslim olmuş değiller. ”

Glassnode’un aşağıdaki grafiğinde de, harcanmamış yani satış yapılmamış realize fiyat dağımı mevcut. Grafikte görüldüğü gibi, uzun vadeli yatırımcıları temsil eden mavi mumlar birçok fiyat aralığında satış yapmazken, kırmızı mumlar ise yukarıda da belirtildiği gibi, psikolojik fiyat seviyeleri olan 20 bin, 30 bin ve 40 bin dolarlık seviyelerde tutunmayı tercih ediyorlar.

“Mayer Multiple göstergesi sadece %3’lük bölümde 0.55’in altına indi”

Raporda, Bitcoin’in anlık fiyatıyla 200 günlük hareketli ortalamasının oranını alan Mayer Multiple göstergesinin de oranlarına değinildi ve tüm Bitcoin trade tarihi boyunca Mayer Multiple’ın 0.55’in altına 127 gün düştüğü ve bu döneminde o alışılmadık zamanlardan biri olduğu kaydedildi:

“Geçen hafta fiyatlar pozitif hareket etti ve son konsolidasyon bölgesinin üzerine çıktı. Bu dönem aslında kısa süreli ancak düzeltme-üstü sayılabilecek fiyat düşüşlerinden sonra geldi. Piyasanın en abartılı ve uç noktalarında görülen MM’in 0.55 oranının altına düşmesi olayı bu dönemde de yaşanadı. Kovid 2020 kaynaklı Mart çöküşünde MM 0.56’ydı. Bu tür fiyat hareketleri aşırı derecede alışılmadık hareketlerdir. Öyle ki, tüm Bitcoin tarihi boyunca geçen 4186 günün sadece 127’si yani %3’ünde, MM, 0.55’in altına inmiştir”

“200 günlük hareketli ortalama ayı-boğa geçiş bölgesi…”

Raporda hareketli ortalama bölgelerinin de neyi temsil ettiğinden bahsedildi ve 200 günlük hareketli ortalamanın yani 35 bin dolar seviyesinin ayı ve boğa piyasası geçiş bölgesi olduğu kaydedildi:

“200 haftalık hareketli ortalama şu anda 22 bin dolarda ve dip oluşturmuş durumda… 111 günlük hareketli ortalama ise psikolojik fiyat seviyesidir ve 30 bin dolarda yer almaktadır. 200 günlük hareketli ortalama ise 35 bin dolar civarında bulunmakla birlikte, ayı ile boğa piyasası arasındaki momentumda önemli bir geçiş noktasıdır”

“Daha uzun bir iyileşme süresi gerekebilir”

2022’de yaşanan büyük düşüş hareketlerinin, rahatlama rallilerinin sayısını azalttığı ve bu yüzden kârlılık oranlarının da düşük olduğu belirtilen raporda, fiyatların yeniden eski seviyesine yükselmesinin beklenenden uzun sürebileceği yazıldı:

“Yılbaşından bu yana çok az sayıda rahatlama rallisi yaşandı. Dolayısıyla kârlılık oranı çok düşük kaldı. Uzun vadeli yatırımcılar da bu konuda bir istisna değillerdir. Onların harcama hareketleri de, Mayıs ve Haziran 2022’de ciddi çıkışların olduğunu göstermektedir. Ancak uzun vadeli yatırımcıların ellerindeki coin sayısı da kademeli olarak artmaya devam ediyor. Kısa vadeli momentum, yükselişlerin devam edebileceğini gösteriyor. Uzun vadede ise en kötü kapitülasyon dönemi sona ermiş olabilir ancak iyileşme için beklenenden daha uzun bir zaman dilimi gerekebilir”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl