Bitcoin’deki volatilite pahalıya mâl oldu: 17 milyar dolarlık tasfiye

Kasım ayında 69 bin dolar ile rekor kıran ancak o günden bu yana durmaksızın düşen Bitcoin'deki büyük volatilite trader'lara çok ağır bir fatura çıkardı. Rakamlar yılbaşından bu yana tasfiye olan varlık değerinin 17 milyar dolar olduğunu gösteriyor.

Fed’in sıkılaştırma politikaları, tedarik zinciri sorunları ve bölgesel gerginlikler derken yatırım ürünlerindeki düşüşler Bitcoin’e de sert şekilde yansıdı. Zincir üstü analiz firması CryptoQuant’ın verdiği bilgilere göre kaldıraçlı işlem yapan trader’lar sene başından bu yana yaklaşık 17 milyar dolarlık kayıp yaşadılar.

Platform en büyük tasfiyelerin ise Binance, FTX, Okex, Bybit, Huobi ve CoinEx gibi borsalarda oluştuğunu belirtti. Sadece düşüş zamanı değil yükselişlerde de büyük tasfiyelerin olduğu görüldü. Örnek olarak 9 Eylül günü Bitcoin 19 bin 300 dolardan 21 bin dolara yükseldiğinde, tasfiye olan miktar 114 milyon doların da üzerindeydi. Trendin “shprt pozisyon” tarafında olanlar büyük zarara uğradılar.

Doğru tercih yapınca bile tasfiye oldular

CryptoQuant’ın verdiği bilgilerde trade’lerin doğru tarafında yer alan kullanıcıların da önemli şekilde tasfiye oldukları belirtildi. Bu da aslında yatırımcıların ya yüksek kaldıraç kullandıklarını ya da zirvede alıp dipte sattıklarını gösteriyor. Bugünlerden birini örnek veren platform, 21 Nisan’da Bitcoin’in 41 bin 369 dolardan 40 bin 488 dolara indiği dönemi işaret etti. Bugün short pozisyon tarafında olanlardan 37 milyon dolarlık tasfiye gerçekleşti. Yani yatırımcılar doğru tarafta yer almış olsalar dâhi kaybettiler.

13 Haziran’da 500 milyon dolardan fazla tasfiye

Yılın en büyük likidasyon durumu ise 13 Haziran günü gerçekleşmiş gözüküyor. Bitcoin fiyatının en büyük düşüşlerinden birini yaşadığı bir dönemde gerçekleşen tasfiye değeri ise 500 milyon doları aşıyor. 13 Haziran günü en büyük kripto para 26 bin 565 dolardan 22 bin 447 dolara kadar inmişti. Bugün içinde yaşanan volatilitede kısa pozisyon tarafında 209 milyon dolar, uzun pozisyon tarafında ise 324 milyon dolar tasfiye oldu.

Öte yandan Haziran ayının ilk gününde de çift taraflı pozisyonlarda toplamda 209 milyon dolardan fazla tasfiye gerçekleşti.

Uzun tasfiyeler kısalardan 2 milyar dolar daha fazla

CryptoQuant’ın verilerine göre toplam tasfiyelerde ise uzun pozisyon likidasyonları, kısa poziyonlara göre daha fazla… Long tasfiyelerin toplam değeri 9.4 milyar dolar olurken, kısa pozisyonlarda ise bu rakam 7.5 milyar dolar olarak kaydedildi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl