Bitcoin’den 1 milyar dolar kâr eden Ruffer: Spekülatif bir varlık olmuştu

Bitcoin'den 1 milyar dolardan fazla kâr etmeyi başaran İngiliz yatırım yönetim şirketi Ruffer, sene sonu yıllık raporunda en büyük kripto paradan spekülatif bir varlık olarak söz etti. Ruffer raporunda konuyla ilgili "Bitcoin o kadar spekülatif bir varlık haline gelmişti ki, en azından kısa vadede bizim portföyümüzde yer vermeyi düşünmüyorduk" denildi.

bitcoin

Yönetimi altında milyarlarca dolar varlık bulunan İngiliz şirket Ruffer, Kasım ayında aldığı Bitcoin’leri kademeli olarak satması ve yüksek kâr oranı elde etmesiyle adını duyurmuştu. Şirketin 12 aylık sene sonu değerlendirme raporunda ise Bitcoin boğa sezonunun aşırılıklarından ve aynı zamanda şirket satışlarından bahsedildi:

“Bitcoin hala potansiyelinin tamamını göstermemiş olabilir ancak piyasa bizim satış yaptığımız dönemde çok fazla aşırılıklar göstermeye başladı. Bir şişme oldu. Perakende yatırımcının spekülatif hareketleri, Coinbase’in halka arz olması, Tom Brady’nin lazer gözleri, Dogecoin ve Elon Musk’ın Saturday Night Live’a katılması gibi, abartılı durumlar oluşmaya başladı. En azından kısa vadede Bitcoin, spekülatif varlıkların gösterdiği özelliklere sahip olmaya başlamıştı ve portföylerimizde bu dönemde yer vermeyi düşünmedik”

Yönetim kurulu başkanı “Altının yerini alır” demişti

İngiliz şirket ilk olarak Kasım ayında 600 milyon dolarlık Bitcoin alımı yaparak ilgiyi üzerine çekmişti. Daha sonra yatırımlarını artıran şirket, bir zaman sonra ise kademeli satışa başlamıştı. Son satış ise Nisan ayında Bitcoin’in fiyatı 50 bin ilâ 65 bin dolar arasındayken gelmişti.

Şirketin yönetim kurulu başkanı Jonathan Ruffer da Ocak ayında Bitcoin’in, altının yerini alabilecek bir ‘süper-para’ olabileceğini söylemişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl