Bitcoin’den sert yükseliş hareketi: 55000 dolar da aşıldı

Eylül ayının bitmesiyle güçlü bir yükseliş koşusuna başlayan Bitcoin, bu hareketini aynı şekilde devam ettiriyor. Dün 50 bin dolar barajını aşan en büyük kripto para bugün itibaryle 52500 seviyesini de geçmeyi başardı. Bitcoin'deki artış kripto para piyasasının toplam değerinin de 2 trilyon 300 milyar doların üzerine çıkmasını sağladı.

El Salvador’un dünyada ilk kez Bitcoin’i yasal para ilân ettiği gün olan 7 Eylül’de 52900 dolar seviyesine kadar çıkan Bitcoin, bu bölgede tutunamamış ve 40 bin dolar seviyesine kadar inmişti. Tüm dünya politikacılarından gelen olumsuz açıklamalar, Çin Merkez Bankası’nın kripto para işlemlerini yasa dışı saydığı duyurusu gibi gelişmeler en büyük kripto paranın Eylül ayını 43 bin dolar ile kapamasına neden olmuştu.

Eylül’den sonra yukarı tırmanış başladı

Bilindiği üzere Bitcoin’in geçmişine de bakıldığında Eaylül ayları genellikle olumsuz haberler ve fiyat düşüşleriyle geçiyor. Ekim ayında ise yükselişler yaşanıyor. işte Bitcoin, bu tarihi gerçekliği adeta harfi harfine uygulayan adımlar attı ve Ekim ayı gelir gelmez 4 bin dolarlık bir ralli başlattı.

1 Ekim’de fiyat 43 bin dolardan 47 bin dolara yükseldi. Daha sonra FED başkanı Jerome Powell’ın, kripto paraları yasaklamak gibi bir niyetleri olmadığını açıklaması fiyatı hareketlendirdi. Benzer açıklama dün de SEC başkanı Gary Gensler’dan gelmişti.

55000 de aşıldı

İşte tüm bu iyi ve olumlu hava içinde en büyük kripto para dün akşam saatlerinde önce 51 bin, bugün saat 15.30 civarında ise 52 bin barajını aştı ve 52500 dolara kadar yükseldi. Bu dakikadan sonra yaklaşık 3 bin dolarlık bir yükseliş daha kaydeden BTC, 55000 dolar seviyesini de aştı.

Mega boğa sezonu işaretleri mi?

Bilindiği gibi birçok uzman, Aralık ayı sonuna kadar başta Bitcoin olmak üzere kripto paralarda çok ciddi fiyat yükselişleri bekliyorlar. Belli bir grup da böyle bir ‘mega boğa sezonu’nun yaşanma ihtimalini az görüyor ancak genel kitle, Bitcoin’in Nisan ayında ulaştığı 64 bin dolarlık ATH’sini aşacağı yönünde fikir beyan ediyor.

Haberin yazıldığı dakikalarda Bitcoin 54400, Ethereum 3540 ve Cardano da 2.20 dolardan işlem görüyor. Kripto para piyasasının toplam değeri ise yaklaşık 2 trilyon 330 milyar dolar civarında…

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl