Bitcoin’in realize edilmiş piyasa değeri ilk kez 400 milyar doları geçti

Bitcoin’de son günlerde fiyat artış gösterirken “realize edilmiş” fiyat ve piyasa değerinde de yükseliş var. Bir numaralı kripto para bu konuda her geçen gün rekor yeniliyor.

Veri ölçüm firması Glassnode’a göre, Bitcoin’in realize edilmiş piyasa değeri, ilk defa 400 milyar doları geride bıraktı. Aynı zamanda realize edilmiş fiyat da yeni bir rekora imza atarak 21 bin 200 doları aştı.

Bitcoin’in realize edilmiş piyasa değeri

Ölçüm nasıl yapılıyor?

Realize edilmiş fiyat, güncel fiyattan farklı olarak kullanılan coin’lerin fiyatını temsil ediyor ve kaybolmuş ya da yıllardır cüzdanlarda uyuyan coin’leri ölçümün dışında tutuyor. Bu fiyat, realize edilmiş piyasa değerinin dolaşımdaki arza bölünmesiyle elde ediliyor.

Analitik firması Coin Metrics tarafından tasarlanan bu ölçüm, bir kripto paranın toplam değerini, onun son hareket ettiği zamanla çarparak buluyor. Örnek olarak, bir coin son olarak 2018’de hareket ettiyse ve o dönem fiyat 4 bin dolar ise, ölçüm bu fiyatı hesaba katıyor ve güncel fiyattan değil, bu fiyattan (4 bin dolardan) hesaplama yapıyor. Böylece realize edilmiş toplam piyasa değeri ortaya çıkıyor.

Yapılan yorumlar ise tüm bu ATH’lerin (all time high-tüm zamanların en yüksek seviyesi) sağlıklı bir piyasayı işaret ettiği yönünde.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl

1 yorum

  1. Esmeralda Yanıtla

    Gereksiz bi ölçüm