Çin Merkez Bankası’nın yeni başkanının Bitcoin yorumları şaşırtıyor

Dün Çin Merkez Bankası başkanlığına atanan Yi Gang, geçmiş dönemde Bitcoin hakkında yaptığı olumlu yorumlarla şaşırtıyor.

Çin Merkez Bankası’nın (PBOC) dün atanan yeni başkanı Yi Gang, Bitcoin hakkında daha önceki olumlu görüşleri göz önüne alındığında kurumun kripto paralara karşı tutumunu yumuşatabilir.

Çin medyasında yer alan haberlere göre Gang, 2013 yılının sonunda Bitcoin‘le ilgili yaptığı bir konuşmada bu büyük kripto para biriminin yakın gelecekte PBOC tarafından yasal olarak kabul edilemeyeceğini söyledi. Ancak Gang, aynı zamanda Bitcoin’in işlemsel potansiyelini de kabul ederek “Sıradan insanların katılım özgürlüğü var” diye ekledi. Bunların yanı sıra Bitcoin’in 2017 yılının Aralık ayında öleceğini iddia eden PBOC Başkan Yardımcısı Pan Gonsheng’in olumsuz tutumunun aksine Gang, Bitcoin’in ‘ilham verici’ olduğunu belirtti.

Çin ekonomisti Tommy Xie’ye göre Gang, son birkaç yılda Çin’in ekonomik reformunun öncülerinden biri. Bu arada Gang’in PBOC başkanlığına atanması Çin’de kripto paralar için yeni bir düzenleyici yaklaşım olasılığına işaret edebilir.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl