JPMorgan’a göre GBTC primlerindeki sert düşüşün iki nedeni var

jpmorgan

ABD merkezli önde gelen bankacılık kuruluşlarından JPMorgan tarafından yapılan bir analize göre, Grayscale’in Bitcoin fonu GBTC’nin fiyatının Bitcoin’in fiyatının altına düşmesinin arkasındaki iki faktör olması muhtemel.

Grayscale’in GBTC ürünü, bugüne kadar çoğunlukla Bitcoin’in fiyatına göre yüksek düzeyde bir primle işlem gördü. Aradaki fiyat farkı, Aralık ayı ortalarında yüzde 36’ya yaklaşmıştı ve bu oran, geçtiğimiz günlerde -%3.77’ye kadar geriledi.

The Block’ta yer alan habere göre JPMorgan analistleri, bu prim oranının negatife dönmesinin arkasında iki faktör olduğunu düşünüyor. Bankaya göre, bunlardan birincisi kurumların kâr alması. GBTC’de 6 aylık bir kilitli dönem var ve yatırımcılar, o dönemde GBTC hisselerini satamıyor. Bu süre dolduğunda ise oluşan primden kâr elde etmek için GBTC hissesinden çıkış yapılıyor. JPMorgan, “Şu anda kurumsal yatırımcılardan bazıları bu primi paraya çevirmek için GBTC satıyor. Bu satış baskısı, sadece GBTC primi üzerinde aşağı yönlü bir baskı oluşturmakla kalmadı, aynı zamanda Bitcoin fiyatlarında da düşüşe yol açtı.” diyor.

Analistler, GBTC primlerinde düşüşe yol açan diğer bir faktörün ise Kanada’da işlem görmeye başlayan Bitcoin borsa yatırım fonları (ETF) olduğunu düşünüyor. Banka, yakın zaman önceki bir müşteri notunda, Bitcoin ETF’lerinin piyasaya sürülmesinin GBTC’de bir kurumsal yatırımcı çıkışına yol açabileceğini ve bunun da Bitcoin fiyatlarında kısa vadede aşağı yönlü baskı oluşturabileceğini yazmıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl