Bitconnect fırsatçıları Çiftlikbank’ı hatırlattı: 250$ verin, paranızı kurtaralım

Teksas'ın düzenleyici kuruluşu, dolandırılan yatırımcıların, paralarını geri alma umuduyla ön ödeme yaparak yeniden dolandırılmalarıyla ilgili vatandaşlarını uyardı.

ABD’nin Teksas eyaletinin düzenleyici kuruluşu, Bitconnect mağdurlarına yaklaşarak 250$ karşılığında yatırımlarını kurtaracaklarını söyleyen kişilere karşı bugün Teksaslılar’ı uyardı.

Teksas Menkul Kıymetler Kurulu, hiçbir hizmet teslimi yapmadan önce ön ödeme yoluyla yatırımcıları tekrar dolandırmaya çalışan sahte sitelere itibar edilmemesini söyledi.

Bitconnect güncellemesi” olarak etiketlenen sahte bir bildirim, bir acentanın, Bitconnect’e yatırım yapan katılımcıların paralarının %35’ini iade etme sözü verdiğini iddia ediyor.

Bu tür etkinlikler “geri kazanma odası” olarak bilinen sahtekarlık mekanizmasının tipik bir örneği. Bu taktiklerin çok çeşidi olsa da yatırımcılar, paralarını geri almalarına yardımcı olacağını iddia eden her türlü kişi ve kuruluşlara karşı dikkatli olmalı.

Teksas’ın düzenleyici kuruluşu, kripto para alanındaki en aktif düzenleyici eyalet kuruluşlarından biri ve kayıt ihlalleri durumunda federal otoriteyle birlikte çalışıyorlar. Başlangıçta, özdenetim mekanizmasına sahip finansal bir sistem olduğunu iddia eden Bitconnect, reklamını yapmak için ünlüleri kullandıktan sonra eyalet yetkililerinden işlemlerini durdurmasıyla ilgili 2 uyarı mektubu almıştı.

Bu dolandırıcılık projesinin arkasındaki esas kişi olduğuna inanılan Bitconnect’in Hintli başkanı Divyesh Darji, geçtiğimiz Ağustos ayında tutuklandı.

Bu kurtarma aldatmacasıyla mağdurlar bir kez daha dolandırılıyor. Bununla birlikte düzenleyici kuruluşa göre, kullanıcılar birtakım tehlike işaretlerine dikkat etmeli. Çoğu durumda mağdurlara yaklaşan kişiler, resmi kurumlara bağlı olarak çalıştıklarını ve soruşturma yürüttüklerini söylüyorlar.

Çeşitli yalanlarla güvenilirliklerini artırmaya çalışan bu kişiler, mağdur ilgi gösterdiğinde ona resmi görünümlü bir dizi belge gönderiyorlar, paranın hesapta beklediğini ve bir ücret karşılığında geri alınabileceğini söylüyorlar.

Bilmeyenler için BitConnect, bir kripto para lending (borç verme) platformu olarak maskelenen hem piramit hem de bir ponzi planıydı.

Platform şöyle işliyordu: Kullanıcılar, sisteme Bitcoin gönderiyor ve bu Bitcoin’ler BCC’ye çevriliyordu. Sistemden faiz kazanabilmek için BCC’ler sistemde belirli bir süre tutulmak zorundaydı. Örneğin sisteme 10.000$ yatırmak istediniz. Bu durumda plana göre ana para 180 gün içeride kalmak zorundaydı. Elde edeceğiniz faiz getirisi günlük %20 bonusla birlikte yaklaşık olarak aylık %40 olacaktı. Daha sonra platform aniden kapandı ve balon patlamış oldu.

Çiftlikbank benzerliği

Bitconnect mağdurlarına paranızı kurtaracağız” diyerek yaklaşan dolandırıcıların Türkiye versiyonu, Çiftlikbank’ın kapanarak ardında binlerce mağdur bırakmasından sonra da görüşmüştü.

Bazı kişiler, Çiftlikbank mağdurlarını Bitconnect’te olduğu gibi “paranızı kurtaracağız” diyerek dolandırmıştı.

Haber: FinanceMagnates

→LEDGER’IN CEO’SU: KRİPTO PARA CÜZDANI SATIŞLARI HALA GÜÇLÜ

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl